Člověk využívá vířivky přes 2 000 let. Dnes si je bez problémů pořídíte i na zahradu

Vířivka

Vířivky jsou vany, které disponují funkcí víření. Jejich první předchůdci jsou přitom starší více než 2 000 let. Aktuálně si ovšem lze pořídit moderní zařízení, mezi něž patří např. mobilní nafukovací vířivky.

Historie vířivek

První vířivky podle některých názorů pocházejí ze starého Egypta. V té době se nicméně jednalo o vany vyhloubené do velkých kamenů, do nichž se nalila horká voda a její teplota byla udržována za pomoci horkých kamenů. Voda tedy tehdy nevířila, takže označit tato „zařízení“ za vířivky není příliš vhodné. Podobně tomu bylo i v antickém Řecku a Římě, kde se veřejné lázně stavěly v blízkosti termálních pramenů. Světovou velmocí horkých pramenů je ovšem Japonsko, kde jich je 27 tisíc a jejich voda se pumpuje z podzemních vulkanických zdrojů do bazénků.

Druhy vířivek dnes

Ačkoli dnes vířivky rovněž umožňují pobyt v horké vodě, od těch původních jsou velmi odlišné. Využívají totiž nejrůznější moderní technologie a jejich obsluha a údržba jsou naprosto nenáročné. Nabízejí tedy perfektní relaxaci, takže se mohou stát vhodným místem, kam se vydat po náročném a dni. Pořídit si přitom můžete vnitřní i venkovní vířivkyvnitřní i venkovní vířivky. Právě v Japonsku je přitom u horkých pramenů kladen důraz na to, že jsou v přírodě. Jako vhodná alternativa se tedy nabízí umístit vířivku na zahradu, kde vás sice nebude obklopovat divoká příroda, ale zase budete mít naprosté soukromí.

Vířivá masáž v horké vodě má své kouzlo i za mrazivého počasí, takže venkovní vířivky lze používat celoročně. Musíte se přitom rozmyslet, zda zvolit volně stojící, anebo zabudovanou variantu, která bude zapuštěna v zemi. Existuje však ještě jedno řešení, možná nejzajímavější. Jedná se o nafukovací vířivky, které jsou nejen pohodlné a mohou vám dopřát dokonalou relaxaci, ale zároveň přenosné. Můžete je tedy umístit na zahradu, terasu nebo do interiéru a po čase je přemístit zase na jiné místo.

Vířivka

Vířivka: Foto Pixabay

Na co se zaměřit při výběru vířivky?

Ať už zvolíte nafukovací vířivku, nebo vířivku z pevných materiálů, při výběru byste se měli zaměřit na rozměry, a to v závislosti na skutečnosti, kolik lidí ji bude využívat. Nejprodávanější jsou zařízení pro jednu až čtyři osoby, přičemž obvykl mívají rozměry 2×2 metry. K dispozici však máte menší, ale také daleko větší varianty, které jsou ovšem zároveň dražší. Roli pak může hrát i tvar (kruh, čtverec, ovál), přičemž mnohé produkty disponují speciálními funkcemi, jako je např. LED osvětlení, jež umožňuje vybrat mezi různými barvami.

Blahodárné účinky vířivek na lidské zdraví

Vířivky umožňují relaxovat, takže mohou významně snižovat hladinu stresu, který je podle mnoha názorů zodpovědný za většinu civilizačních chorob. Tento proces přitom ještě podpoříte, pustíte-li si relaxační muziku, případně přidáte do vody pár kapek vonného oleje. Pobyt ve vířivé vaně zároveň podporuje uvolnění svalů, což má kladný vliv na regeneraci a působí i preventivně proti zranění. Vířivka navíc může pozitivně působit rovněž na klouby, stejně jako na kvalitu pokožky. Pokud tedy máte prostor k jejímu umístění, měli byste o ní minimálně uvažovat.

Vířivka: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.