Clivie pokojová květina-pěstování této krásky
Tato překrásná pokojová rostlina pochází z jižní Afriky. Zde platí za divokou rostlinu, která roste mezi skalami. V naší domovině ji však známe jako okrasnou pokojovou květinu. Řeč je o clivii. V Evropě narazíte na clivii miniatu. Pojďme se podívat, co vyžaduje při pěstování.
Umístění, teplota a zalévání
Clivia miniata je květina, která vyžaduje světlé místo. Není však vhodné vystavovat ji přímému slunečnímu světlu. Nejvíce vyhovuje této rostlině polostín. Důležitá je také zásada, že se nesmí květina přemisťovat v době, kdy kvete, nebo se vyvíjejí poupata. Pokud se clivii nedostává dostatek světla, přežívá, avšak většinou vám nepokvete a růst bude pomalejší. Teplota je další důležitou náležitostí. V létě clivii stačí pokojová teplota cca 20°C. Od října do ledna snižujeme teplotu na 4 – 10°C. Jde o podmínku kvetení rostliny. Substrát pod rostlinou by měl být stále mírně vlhký a v zimě opět zálivku omezujeme.
Hnojení a přesazování
Vlhkost vzduchu by se pak v prostředí, kde clivii máme, měla pohybovat okolo 75%. Důležitou otázkou je také otázka ohledně hnojení. V čase aktivního růstu hnojte rostlinu každý den. Nejlepší je na to speciální tekuté hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny. Pokud uplynou již dva roky od nasazení rostliny nebo posledního přesazení, je nutné toto opakovat a přesadit clivii znova. Činíme tak tedy každé dva roky po odkvětu. Přesazujeme do písčité zeminy a pH substrátu by mělo být od 6,2 do 7,5.
Jak clivii množit a co s ní přes zimu
Pokud chcete tuto nádhernou rostlinu rozmnožit, satčí oddělit odnož při přesazování (minimálně 5 listů). Lze ji však také rozmnožit semeny. Ihned po dozrání semen (asi po 10 měsících pobytu v bobulích) vysévejte do směsi listovky, rašeliny a písku. No a posledním problémem je – co s pokojovou rostlinou přes zimu. Od října do ledna se rostlin týká zimní režim. V této době pro ni bude nejlepší pobyt v hliněném nebo plastovém květináči.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.