Citrusy: tipy pro jejich pěstování, díky čemuž můžete sklízet vlastní plody

Citrusy

Citrony jsou oblíbeným ovocem, o kterém se ví, že jsou plné vitamínu C. Zájem o jejich domácí pěstování rok od roku roste. Co ale udělat, když si domů přinesete rostlinku ze zahradního centra? Jak o ni dále pečovat, aby se jí dařilo? Zkoumali jsme různé tipy zahradníků, kteří už měli v pěstování úspěch. Citrusy můžete zvládnout pěstovat i vy, i když je pravdou, že to má své úskalí. Neočekávejte nijak obrovskou úrodu – to ale neznamená, že z ní nebudete mít radost.

Citrusy po přinesení domů

Nikdy nevíte, jak bylo s rostlinou zacházeno v obchodě, jak dlouho tam stála apod. Proto je dobré ji co nejdříve přesadit do nového květináče. Ten by měl mít průměr asi 2 cm větší, než původní květináč. Je dobré naplnit jej čerstvou zeminou. Při práci s odstraňováním staré zeminy nemusíte kořeny zcela obnažit. Postačí, když jen trochu oberete kořenový bal. Nechcete rostlině způsobit potíže. Díky přesazení můžete též zkontrolovat stav jejích kořenů a zjistit tak, jaký je stav vaší rostliny.

  • Někteří zahradníci doporučují, aby nový květináč byl směrem dolů zúžený. Kopíruje to totiž kořenový systém citrusů.
Pomeranče
Foto: Unsplash

Pravidla pro péči o citrusy

Jedná se o jednoduchá pravidla, která když budete dodržovat, vyhnete se veškerým problémům s pěstováním rostliny. Velmi důležité je najít jim světlé a teplé místo. Rostlina vám nebude tolerovat jakékoli zanedbávání péče (jako je vynechaná zálivka). To z ní činí náročnější rostlinu k pěstování. Pokud kořeny zaplnily celou nádobu, je čas rostlinu přesadit. Nový květináč může být plastový, ten je vlastně ideální hned z několika hledisek:

  • Kořeny neulpívají na stěnách květináče, takže rostliny se snadno přesazují.
  • Kořeny se nepřehřívají ani nepodchlazují, protože plast špatně vede teplo.
  • Plastové květináče jsou odolné a mají dlouhou životnost.

Zálivka a hnojení

Rostlinu můžete zalévat vodou z vodovodu, ale musí být odstátá minimálně 24 hodin, aby z ní uniknul chlór. V zimě musí být voda na zalévání o několik stupňů vyšší, než je pokojová teplota. Zaléváme jednou za týden. Zimní hnojení probíhá jen jednou za měsíc, přičemž rostliny udržujeme v místnosti, kde je teplota kolem 13 °C (pokud jsou v teplejší místnosti, hnojíme stejně, jako v létě). V létě je zálivka vydatnější – jednou za dva dny (podle stavu půdy).

  • Hnojiva aplikujeme až po počáteční zálivce, aby nedošlo ke spálení kořenů.

Řez citrusů

Řez je možný kdykoli v roce, nejlepší je ale udělat ho hned na jaře (únor až březen) před začátkem růstu. Vrchol rostliny se udržuje ve výšce 15 až 30 cm, podle toho, jak se vám líbí a zda se jedná o strom s nízkým nebo vysokým kmenem. Po seříznutí vrcholů se z bočních pupenů začnou vyvíjet výhonky. Z nich musíte nechat pouze 3-4 větve jdoucí různými směry – budou to výhonky prvního řádu. Když jsou plně zralé, zdřevnatělé, seříznou se i jejich vrcholy, přičemž v každém z paždí listů zůstane 3-5 pupenů.

  • Z postranních pupenů opět vyrůstají větvičky/výhonky druhého řádu. A tak prořezáváme, dokud se nevytvoří větve čtvrtého řádu, a to lze zastavit, protože na těchto, posledních se vytváří květy (některé citrusové plody se mohou tvořit i na větvích druhého a třetího řádu).
  • V budoucnu se prořezávání koruny v citrusech provádí pouze pro udržení správného tvaru.

Zdroje info:

https://vsaduidoma.com/pl/2018/04/29/uhod-za-citrusovymi-v-domashnih-usloviyah-chtoby-cveli-i-plodonosili/

https://www.thetreecenter.com/guides/plant-citrus-trees/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!