Citlivka stydlivá: Pohyblivá rostlina skýtající zábavu aneb Jak na její pěstování
Pokud chcete mít doma rostlinu, se kterou je zábava, pořiďte si citlivku stydlivou. Exotickou rostlinu můžete pěstovat v interiéru. Proč se jí říká citlivka stydlivá? Jak na její pěstování? Jaké podmínky potřebuje, aby vám dělala doma společnost?
Patří mezi nejznámější pohyblivé rostliny. Citlivka stydlivá, latinsky Mimosa pudica. České i latinské pojmenování zcela vystihuje charakter rostliny. Citlivka znamená citlivost na podráždění dotykem, silnějším větrem, deštěm. Stydlivá pak díky reakci na tento podnět, a to sklopením lístečků (při slabším podráždění) a sklopením celých listů (v případě silnějšího podráždění či častějšího dotyku). Nutno zmínit, že rostlina sklápí listy i bez podráždění, a to v noci. Nejrychleji reagují mladé listy, stářím se citlivost a rychlost reakce snižuje, jakožto vliv mají i nízké teploty pod 15 °C či vysoké nad 30 °C.
Jak citlivka vypadá
Citlivka nejen zaujme díky své pohyblivosti, ale ještě oslní svými růžovými kvítky uspořádanými do kulatého květenství. Plody mají plochý luskovitý tvar, jsou cca 2 cm dlouhé a obsahují několik čočkovitých, hnědých a zhruba 3 mm velkých, dobře klíčivých semen. Rostlina dorůstá do výšky 50 cm. V tropech a tropických sklenících botanických zahrad je rostlina vytrvalá. Pěstovaná v bytě jako pokojová rostlina vydrží 2 roky, pak začne chřadnout a postupně odumírat.
Pěstování citlivky stydlivé
Pěstuje se ze semen, která se dají koupit v internetových obchodech. První rok zpravidla nekvete, odmění vás svými květy v následujícím roce, kdy začne mohutně růst a objeví je růžové až růžovo-fialové květy.
Semena se vysévají do květináče o průměru cca 15 či 20 cm. Pokud vysejete více semen, je třeba rostliny vyjednotit. Citlivku nelze přesazovat, neboť je velmi křehká. Potřebuje dostatek světla, nesnáší však přímé slunce. Ideální je umístění na okno, kam nedopadá slunce, jakožto do místnosti ne moc daleko od okna. Zejména v počátku je třeba pravidelně zalévat, nejlépe rozprašovačem. Ve druhém roce vydrží bez vody i několik dní.
citlivka stydlivá: foto autor LIez
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mimosa_pudica_003.JPG
Zajímavosti aneb působivé kvetení a sklopení listů
Citlivka kvete růžovou až fialovou barvou, ale jen první den. Následně květ zbělá a začne odkvétat. Na dotyk reagují už první listy mladých rostlinek. Pokud na list kápnete trochu vody, bude reagovat stejně jako na dotyk prstem. Listy nechává sklopené po celou noc a ráno jí chvíli trvá, než se probere a listy rozevře.
Zdroj: living.iprima.cz, ireceptar.cz
Náhledové foto: autor Goga504