Čirůvka fialová: Podzimní klenot lesa
Podzimní les je plný nejrůznějších překvapení. S klasickými houbami už se nejspíše nesetkáme, nicméně najít lze hodně zajímavých druhů, a to nejenom vynikající hlívu ústřičnou, která je aktuálně k nalezení v mnohých lokalitách po cel ČR. Hodně zajímavou, leč ne příliš sbíranou houbou je bezesporu čirůvka fialová. Jak tato houba vypadá, s čím si ji lze splést a jaké jsou její účinky na lidský organismus? To vám prozradíme v následujících řádcích.
Fialová kráska
Je to právě typická fialová barva, podle které zaručeně čirůvku fialovou poznáme. Ve všech částech čirůvky je nachový odstín více než patrný. Setkáme se s ním na klobouku houby, na třeni a v neposlední řadě i v případě řezu. Později ale musíme počítat s tím, že barva se mění postupně na hnědou. Setkat se s touto houbou lze jak v listnatých, tak i jehličnatých lesích. Roste až do pozdních podzimních dní.
Záměna? Snad jen s pavučincem fialovým
Čirůvku fialovou si lze splést s čirůvkou špinavou a dvoubarvou, jež ale roste na loukách, či s některým z pavučinců. Nejčastěji se jedná o pavučince fialového. A rozdíl. Vcelku jednoduchý. Zatímco u pavučince fialového je výtrusný prach hnědý, u čirůvky fialové výhradně bílý. Pavučince mají navíc plachetku na lupenech a třeni. S mrazy navíc končí, čirůvky fialové rostou dál. Pavučinec fialový je nejedlá houba, která se u nás ovšem vyskytuje velmi vzácně. Splést si lze čirůvku fialovou také s pavučincem kozlím a hercynským. Oba jsou nejedlé.
Sníží hladinu cukru v krvi
Čirůvka fialová dokáže efektivně snižovat hladinu cukru v krvi. Jedná se tedy o optimální houbu určenou diabetikům. Pozor je zapotřebí dát jenom na její kvalitní tepelnou úpravu. Bez ní má negativní účinky. Umí rozložit hemoglobin, a narušují se tak červené krvinky. Už mírné povaření ale jedovaté látky dokáže eliminovat, takže při správné úpravě se stoprocentně není čeho obávat. Připravovat se dá tato houba na mnoho různých způsobů.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.