Čínské zelí aneb Jak sázet, jednotit, pěstovat, zalévat
Máte rádi asijskou kuchyni? Vypěstujte si vlastní čínské zelí, které je nezbytnou ingrediencí v mnoha asijských pokrmech. Není to nic složitého. Poradíme, jak pěstovat ze semínek i sazenic.
Hned v úvodu je třeba zmínit, že si řada myslí, že čínské a pekingské zelí je jedno a totéž. Není tomu tak. Jaký je podstatný rozdíl? Jde o to, že se jedná o dva rozdílné druhy zeleniny. Čínské zelí netvoří pevnou hlávku jako pekingské a vypadá více jako salát, má sytě zelené řapíkaté listy. Oproti tomu pekingské zelí se konzumuje převážně v salátech, čínské v asijských pokrmech.
Pěstování ze semínek i sazenic
Čínské zelí můžete pěstovat ze semínek. Práci si však samozřejmě můžete ulehčit a pořídit si rovnou sazenice. Toto řešení je zejména efektivní a rozumné v případě, že chcete pěstovat jen pár rostlin. Vysévat čínské zelí je možné nyní, nejpozději začátkem srpna. Pozdní výsev má svůj důvod, neboť počasí už není tak horké a rostlina nepůjde rychle do květu. Díky tomu si lze užít dlouhou sklizeň. Vegetační doba je od 56 do 70 dnů.
Semínka se vysévají do řádků od sebe na vzdálenost cca 40 cm. Pakliže je výsev hustší, nevadí to, neboť stejně se rostliny musí vyjednotit. To je třeba udělat, ale až rostlinky povyrostou. Protrhané mladé rostliny nevyhazujte a použijte je do asijského salátu. Vzrostlé rostliny je třeba vyjednotit na vzdálenost 25 cm. Díky tomu bude mít rostlina dost místa pro zdárný růst. Čínské zelí není náročné na pěstování, ale je dobré pro něj připravit půdu, která bude zrytá a obohacená o uleželý kompost.
Foto: Pixabay
Prospěšná letní zálivka
Pokud je léto ve znamení sucha, tak zelí pořádně zalévejte. To mu rozhodně prospěje. Jedná se o zeleninu, která nese hůře období sucha a horka, kdy se mohou také množit dřepčíci a napadat listy. Pravidelná zálivka obden k večeru znamená dobrou prevenci. Jinak se o rostlinu nemusíte v podstatě starat. Jen jednou za čas je dobré okopat záhon a zbavit ho plevele. Vše ostatní už zařídí sama příroda.
Zdroj: abecedazahrady.cz, prozeny.cz
Náhledové foto: Pixabay