Čínské astry rozzáří každou podzimní zahradu: Jak se však vyhnout „prázdným“ květenstvím?
Čínské astry (Callistephus chinensis) v oblastech svého přirozeného výskytu, tj. v Číně a Japonsku, dosahuje výšky 90 cm, u nás však bývají o něco menší. Na zahrádkách jsou velmi oblíbené, jejich lodyhy jsou totiž větvené, bohatě olistěné, později ozdobené nádhernými květy. Kvetení trvá od poloviny července do podzimu.
Astry nejlépe rostou na slunných místech. Na velmi suchých a málo výživných stanovištích mají plné odrůdy často „prázdná“ květenství, tedy s nehezky vypadajícími viditelnými trubkovitými květy.
Kde pěstovat astry
Astry vyžadují úrodnou, středně vlhkou a dobře zrytou půdu. Nesnášejí půdu čerstvě pohnojenou, protože pak snadno onemocní. V dalších letech by se také pokud možno neměly vysazovat na stejné místo, protože jsou náchylné k nemocem přežívajícím v půdě, jež způsobují žloutnutí rostlin, vadnutí a nakonec i jejich odumření.
Foto: Pixabay
Nemoci aster
Astry jsou náchylné především k virovým onemocněním přenášeným mšicemi. Ohrozit je však může i plíseň šedá, což je zákeřné onemocnění, které se vyskytuje v podmínkách zvýšené vlhkosti a nadměrné hustoty rostlin. Infikované listy na sobě mají hnědé skvrny, které se postupně zvětšují, později se objevuje šedý povlak výtrusů. Jako první krok ochrany odstraňte napadené listy a květy nebo celé výhonky a poté rostliny postříkejte fungicidem.
Nejběžnější škůdci aster
na astrách se často přiživuje molice skleníková, což je hmyz s bílými křídly, usazený obvykle na spodní straně listů. Napadané rostliny žloutnou a nakonec opadávají. Objevit se mohou také svilušky, které sají šťávu z listů a mohou tak astry oslabit. Mezi příznaky patří nažloutlé zbarvení listů a jejich předčasný opad. Pokud tyto škůdce zpozorujete, zasáhněte vhodnými prostředky.
Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-28492-kralovny-podzimni-zahrady-jak-pestovat-astry-cinske, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/astra-cinska-jak-ji-pestovat
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)