Čím hnojit jahody, aby každoročně plodily jako o závod – ty nejlepší tipy z babiččina almanachu

jahody

Čím hnojit jahody, aby každoročně plodily jako o závod – ty nejlepší tipy z babiččina almanachu. Abyste mohli sklízet chutné a velké domácí jahody, potřebujete je dozajista kvalitně pohnojit. Samozřejmě můžete zakoupit hotové speciální produkty v zahradnictví, ovšem lze to i jinak a levněji! Připravte si vlastní hnojící produkty z přírodních surovin.

Medová voda přiláká co nejvíce včeliček

Abyste se dočkali kvalitní úrody, potřebujete, aby kvítky jahodníků opylovaly včelky. Ty nalákáte jednoduše aplikací medové vody. Potřebujete jednu lžíci medu a jeden litr teplé vody. Roztok dobře protřepejte, aby se med zcela rozpustil. Vodu po zchladnutí nakonec aplikujte na jahody pomocí rozprašovače. Ano, víme že tenhle tip je teď maličko neaktuální ,ale pokud si ho uložíte na léto, určitě nebudete litovat.

Jahody

Foto: Unsplash

Potřebná výživa jahodníků pro lepší úrodu

Toužíte po hojném množství voňavých a sladkých jahod? Potom jahodníky hnojte asi třikrát za sezónu. Tj. jednou před kvetením, jednou během kvetení a jednou během plození. A zde je několik tipů na přírodní hnojiva:

  • Slepičí trus: obsahuje velké množství dusíku, který je potřebný pro správný vývoj jahod. Zajistí tak šťavnaté a velké plody. Zakoupit můžete slepičí trus v zahradnictví například v tekuté formě a naředit jej odstátou či dešťovou vodou v poměru 1:10. Roztok nechte před použitím stát tři dny a pak nanášejte před kvetením jahod.
  • Dřevěný popel: ten můžete získat například z grilování. Během kvetení jahod použijte roztok vytvořený z jednoho šálku popela a deseti litrů vody. Nechte stát před aplikací hodinu až dvě, a nakonec lijte ke kořenům rostlin.
  • Starý chléb: i ten dokáže perfektně prohnojit jahody. Kusy starého a suchého chleba namočte do vody a nechte asi 6 až 10 dní kvasit. Výsledný roztok pak nařeďte čistou vodou v poměru 1:10.

Jak ochránit jahody před škůdci?

Jako správní zahradníci byste měli myslet i na ochranu proti škůdcům. Jak připravit roztoky, které s tím pomohou? Za prvé můžete použít roztok z mléka a vody, který nastříkáte na listy jahod. Tím spolehlivě odradíte například mšice a roztoče. Skvěle pak působí i kopřiva, kterou lze nasekanou vložit do půdy kolem rostlin nebo aplikovat ve formě tekutého hnojiva (necháte fermentovat pár dní ve vodě). Ta nejen že odradí škůdce, ale také jahodám dodá potřebné minerály.

 

Zdroj: https://www.compo.com/cz/rady-a-tipy/pece-o-rostliny/bylinky-ovoce-zelenina/hnojeni-jahod, https://www.bovram.cz/blog/cim-hnojit-jahody/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)