Cibuloviny nekvetou, mají ale bujné zelené listy. Kde je problém?

cibulky tulipánů

Jarní cibuloviny, které jste si vysadili, vás mají potěšit zejména svým květem. Co ale dělat, když rostlina má pouze listy? Chcete-li krátkou odpověď, tak je to ta, že jste se dopustili chyby během pěstování. To vám k odstranění příčiny samozřejmě stačit nebudete. A tak jsme se zaměřili na nejčastější důvody, proč cibuloviny rostou, ale nekvetou. Dostanete skvělou příležitost poučit se ze svých chyb.

Cibuloviny nebyly vysazeny ve správnou dobu

Pokud vám nekvetou cibuloviny, které jste zasadili v průběhu loňského podzimu, možná je důvodem nekvetení právě nesprávné načasování výsadby. Cibulky totiž musíte vysadit v průběhu září až října, kdy už počasí není tak teplé, aby je stimulovalo k růstu. Na druhou stranu svým rostlinám dopřejete dostatečný čas k zakořenění, což využijí v zimním období. Pokud jste je zasadili příliš pozdě na podzim, pravděpodobně nestihli zakořenit, a proto nemají dost síly, aby vyprodukovaly květiny.

Cibuloviny
Foto: Pixabay

Hloubka výsevu je neméně důležitá

Kromě načasování musíte správně odhadnout také hloubku výsevu. Pokud vysadíte příliš mělce, cibulka může zmrznout, jestliže zase vysadíte příliš hluboko, bude to znamenat, že rostlina bude potřebovat více času na vývoj, takže nestihne kvést. Držte se obecného pravidla, které praví, že cibuloviny vysazujeme do hloubky rovnající se trojnásobku výšky cibule.

Cibuloviny potřebují vhodné podmínky

Zjistěte si předem, co vaše cibulovina vlastně chce. Vyžaduje sluníčko, nebo jí naopak uděláte radost tím, že ji vysadíte do stínu? Ano, i takto odlišné mohou mít cibuloviny nároky. Pokud máte rostlinu, která chce sluníčko, a dáte ji do stínu, bude na to reagovat zeleným růstem bez jakýchkoli květů.

Vykopejte a pak zase vysaďte

Opět bude záležet na tom, jaký druh cibuloviny pěstujete. Abyste neskončili s cibulkou, která produkuje spoustu menších, ale slabých cibulek, budete ji muset vykopat. Čekejte na období, kdy rostlina nejenom odkvetla, ale také její listy uschly. To pak odřízněte nadzemní část rostliny a cibulku vykopejte (obvykle začátkem léta). Na podzim ji zase můžete vysadit, abyste se v příštím roce radovali z nových květů.

Cibuloviny a nadzemní části po odkvětu

Odstraňujte odkvetlé květy. Pokud je na rostlině necháte, bude vytvářet semena, což ji ale vyčerpává. Potřebujete, aby veškerou svou energii směřovala o cibule, ne na tvorbu semen. Čím větší je cibule, tím krásnější bude kvetení rostliny. S odřezáním listů ale počkejte, až uschnout. Dokud je máte zelené, budou vyživovat pozemní část rostliny, tedy cibulku.

Nekvalitní cibulky nekvetou

Pokud vysadíte příliš malou nebo mladou cibulku nebo dokonce takovou, která nese známky poškození, nemůžete očekávat, že vám vykvete. Mohou vyrůst, ale nekvetou, nebo jejich květ je chudý. Pokud máte mladé cibulky, může trvat několik let, než posílí natolik, aby vykvetly.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/dlaczego-rosliny-cebulowe-nie-kwitna-i-zamiast-kolorowych-kwiatow-wiosna-wypuszczaja-tylko-liscie-aa-qXSo-uvEs-z7En.html

https://chaloupkadubecno.cz/proc-nekvetou-cibuloviny/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!