Cibuli šalotce se říká množilka – a právem
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Pokud chceme tuhle cibulkovou lahůdku pěstovat, nezbývá nám k tomu už příliš času. Zemi jí totiž musíme svěřit nejpozději do půli dubna, jinak se už dobré úrody zkrátka nedočkáme. Jde o tzv. rostlinu třetí tratě a nejlépe jí tedy vyhovují půdy v tzv. staré síle.
Cibule šalotka (Allium ascalonicum) by se samozřejmě neměla objevit na záhonku po jiných cibulovinách. A pokud ji pěstujete poprvé, pak vás dost možná její vzhled značně překvapí. Z jedné cibulky se totiž na záhonu vytvoří celé hnízdo. I proto jí naše baničky říkaly jednoduše „množilka.“
Jak na výsadbu cibule šalotky
Na připravený záhon ji sázíme ve sponě zhruba 30×10 cm. Jde to snadno – cibulky stačí zatlačit špičkou nahoru po celé délce do země. Nic víc nepotřebují. Ani následná péče není složitá, obejdou se totiž prakticky bez zálivky. Jediné, na co si musíte zpočátku dávat pozor, je nárůst plevele. Právě proto je doporučena výše uvedená spona – usnadňuje totiž plečkování. Jakmile se však cibulky rozrostou tak, že plečkování nebude možné, vyplatí se i tak občas projít záhonem a vyrýpnout ty nejúpornější plevely.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Kdy je šalotka zralá ke sklizni
Protože patří mezi opravdu brzké druhy, můžete ji z půdy vytáhnout nejpozději na konci července. A jak poznat, jestli už je připravená? Její nať začne zasychat a vadnout, podobně jako u běžné cibule a nad povrch záhonu začnou vystupovat i „hnízdečka“ malých cibulek. Vytáhněte ji, nechte na záhonku oschnout a pak uskladněte běžným způsobem.
Pokud ovšem nemáte štěstí na slunné a teplé počasí, vysušte šalotku pod střechou v tenké vrstvě – nejlépe v papírové krabici. Pokud ji budete pravidelně otáčet, tak zasychání podpoříte a urychlíte. A pak už stačí jen tuhle lahodnou cibulku použít v kuchyni. Překvapí vás svou jemnou chutí i rychlou přípravou.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)