Cibule aneb jak ji sklízet a správně skladovat? Nedělejte zbytečné chyby

cibule

Máte k dispozici cibuli ve větším množství? Skvělé! Poradíme vám, jak ji správně skladovat. Stejně tak i kdy sklízet. Však se nic nevyrovná vlastní bohaté úrodě. Přidáme i pár zajímavých tipů, které přijdou vhod.

V kuchyni se bez cibule prakticky neobejdete, jelikož tvoří základ řady pokrmů. Stejně tak nabízí i mnohem pestřejší využití. Cibuli můžete přidat i jako ozdobu do zeleninové salátu, k masu, na topinku a některým dalším pokrmům. Rovněž ji lze přidat do různých zeleninových směsí, které je možné taktéž zavařit a bez problému vám vydrží do příští sezóny. Samozřejmě nejlepší je pěstovaná na vlastní zahrádce.

I když u nás vítězí žlutá cibule, která je i nejvíce dostupná, tak se vyznačuje výraznou a štiplavou chutí. Oproti tomu červená je jemnější a sladší. Bílá cibule se nejvíce využívá ve studené kuchyni, protože je ze všech nejjemnější.

Správný čas na sběr

Správná sklizeň je prvním krokem k úspěchu. Proto je třeba zvolit ten nejvhodnější čas, což znamená, že ne brzo, ale také ne pozdě. Příliš složité? Čas sklizně se odvíjí od způsobu pěstování i poloze vašeho pozemku. Zralou cibuli poznáte podle zaschlé natě, a to tak, že se začne ohýbat a ležet na zemi. Na sběr se vydejte za teplého a slunečného počasí.

Jako první se sklízí ozimá cibule, tj. už od jara, poté přichází na řadu sklizeň cibule pěstované ze sazečky. Ta se sklízí v červenci a je vhodnější pouze k přímé spotřebě. A jako poslední na řadu přichází sklizeň cibule z přímého jarního výsevu, a to v rozpětí od července do konce září.

zelenina

Foto: Pixabay

Jak a kde skladovat cibuli

Skladování cibule není nikterak složité, pokud víte, jak správně na to. Základem je volba suchého místa, což právě občas bývá v domech trochu problém. Pokud máte vlhčí sklep a je to zároveň váš jediný skladovací prostor, tak to jde vyřešit tak, že každou cibuli zabalíte do papíru nebo několik cibulí dáte do papírového sáčku, ale i tak byste neměli dát více jak dvě vrstvy na sebe. Papír můžete nahradit i síťovinou, ve které je možné cibuli zavěsit.

Podstatné je jak místo, tak i správný způsobu uskladnění. Nať cibule proto nikdy neodlamujte za pomoci síly, ale nechte ji oschnout v přepravce, pokud je sucho, tak ji klidně můžete nechat osychat vytrženou na záhonu i několik dní. Poté je nejideálnější ji svázat, obdobně jako česnek. Cop se pak zavěsí na suché a vzdušné místo, kde vydrží několik měsíců.

Problémem je také klíčení, které je nežádoucí. Do jisté míry tomu lze předejít i tím, že cibuli nebudete skladovat poblíž jablek, česneku, brambor apod. Jedná se totiž o plodiny produkující ethen, který urychluje zrání.

Zdroj: ireceptar.cz, svetkreativitiy.cz

Náhledové foto: Pixabay