Cibule a její pěstování
Cibule je plodina, kterou každý z nás určitě zná. Je to právě jeden ze základních druhů zeleniny, který nechybí na žádné zahrádce v České republice. Cibule patří mezi hlavní suroviny téměř každého jídla, které hospodyňky v kuchyni připravují (vyjma sladkých pokrmů ). Její pěstování není nijak náročné, avšak určitě si o něm můžeme říci více…
Tradice pěstování cibule
Cibuli můžeme zařadit mezi zeleninu cibulovitou, přesněji do čeledi rostlin česnekovitých. Pokud máte zkušenosti s pěstováním česneku, pak věřte, že pěstování cibule je velmi podobné. Přesný původ této plodiny neznáme, předpokládá se však, že se k nám cibule dostala odněkud z Asie. Tady rostla jako planá rostlinka. Cibule se řadí mezi dvouleté vytrvalé rostliny, má jednoduché přisedlé listy. Je to oboupohlavní rostlina, která má vrcholové květenství a jejím plodem je tobolka.
Jak cibuli sázet a dál o ni pečovat?
Výsadba cibule není nijak složitá, avšak i ona má své zvláštnosti. Sadí se brzy na jaře. Přesnou dobu výsadby však nemůžeme přesně určit. Liší se dle toho, jak moc byla zima tuhá. Existují dvě možnosti výsadby cibule. První způsob – cibuli sázíme klasicky ze semínek. Pokud zvolíme právě tento způsob, tak musíme počítat s tím, že se dočkáme úrody v podobě menších cibulek. Ty pak můžeme použít například na nakládání. U rané cibulky je pak možno použít natě, obsahující spoustu vitamínů. Druhý způsob sázení – sadíme z cibulek „sazeček“. Jsou to menší cibulky, které jsme si vypěstovali minulý rok, případně jsme je zakoupili v zahradnictví. Do půdy děláme důlky a tam cibulky sázíme. Nezapomeneme zalít. Sklizeň se provádí až na konci léta, tehdy když má cibule suchou nať.
Cibule a její využití
Cibule patří mezi zeleninu s opravdu širokým využitím. Kromě vitamínu C obsahuje také spoustu vitamínů ze skupiny B, nechybí ani cukry a minerální látky typu: vápník, fosfor, draslík či síra. Cibule je velkým pomocníkem při obtížích s revmatem, stimuluje i srdeční činnost. Pokud ji jíte opravdu pravidelně, pak posiluje také váš imunitní systém. Nejvíce prospěšná je bezesporu v syrovém stavu. Spousta z nás však právě nesnese tu její štiplavou chuť. Nedoporučuje se kojícím maminkám.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.