Chytré triky pro skladování jablek
Jablka patří mezi nejoblíbenější ovoce na celém světě, a tak není divu, že se hojně pěstuje také na našich zahradách. Obvykle ale sklidíme velkou úrodu v jeden čas, takže je nutné vymyslet způsob, jakým jablka zpracovat nebo uskladnit tak, abychom si jich mohli užívat klidně po celou zimu. I když existuje celá řada jablečných receptů a způsobů zavařování jablek, nejčastější variantou je stále ještě uskladnění jablek v bednách.
Jablka k uskladnění
Pokud jablka správně uskladníte, můžete si užívat vitamíny z nich klidně po celou zimu. Prvním a základním pravidlem pro skladování jablek je to, že uchováváme pouze jablka zdravá a nepadaná. Jablka, která opadala, už se k uskladnění nehodí, protože pád mohl způsobit jejich otlačení. Právě taková jablka jsou vhodná na další zpracování – do marmelád, pyré, koláčů apod. jakákoli jablka vykazující choroby nebo promáčkliny taktéž neskladujeme.
Foto: Pixabay
Zralá jablka
Jak poznáme, že jsou jablka zralá? Obvykle tím, že je snadno odtrhneme od stromu – buď jemným škubnutím, nebo jejich pootočením. Nejste-li si jistí, můžete si zkusit jedno takové jablko rozkrojit. Pokud jsou pecky uvnitř hnědé, jablko je již zralé a připravené ke sklizni. Takové jablka sklízíme do bedýnek v jedné vrstvě, nejlépe ráno či večer. Počasí by v den sklizně nemělo být vlhké (nebo dokonce deštivé).
Podmínky pro skladování
Teplota při skladování by nikdy neměla poklesnout pod nulu, a to ani v případě, že je čas sklep vyvětrat. Větrejte raději pomalu, ale pravidelně. Ideální teplota pro skladování je mezi 2 až 8 °C s vlhkostí vzduchu v rozmezí 80 až 90 %. Větrání je důležité, aby nevznikly podmínky vhodné pro množení plísní. Samozřejmostí by měla být pravidelná kontrola jablek a vyloučení všech „podezřelých“ – jevící známky chorob nebo stárnutí.
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/dozravaji-podzimni-a-zimni-odrudy-jablek-sklizeni-a-skladovani.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!