Chyby při předpěstování zeleniny: Neumyté nádoby, nevhodný substrát, nadměrná vlhkost

sazeničky

Předpěstování sazenic je čím dál oblíbenější činností. Není se čemu divit. Jenže mnozí dělají nechtěně zbytečné chyby. Jak se vyhnout těmto přešlapům? Na co si dát pozor?

Předpěstování sadby zeleniny ze semen znamená nejen finanční úsporu, ale také vyšší výnos i širší výběr druhů a odrůd. Pakliže nemáte vytápěný skleník, pařeniště, je možné předpěstovat sadbu v pohodlí domova. Jen je třeba se vyvarovat zásadních chyb. Které to jsou?

Neumytá výsevní nádoba

Základem je čistá nádoba. V případě opakovaného používání je třeba i dezinfikovat. Jedná se o častou chybu, kdy řada používá opakovaně nádoby, které předem neumyje. Všechny nádoby určené pro předpěstování před použitím pečlivě umyjte vlažnou vodou, ideálně s přídavkem octa, který právě působí jako účinná dezinfekce.

Volba nevhodného substrátu

Velkou chybou je volba špatného substrátu. Doporučuje se pořídit kvalitní supresivní propařovaný substrát, jenž je určen na výsevy. Vyznačuje se jemnou a nadýchanou strukturou, ve které kořínky snadno prorůstají. Dobře zakořeněné sazeničky se pak mnohem snadněji a rychleji ujmou na záhonu. Pokud si chcete namíchat vlastní substrát například z kompostu, krtince, písku, perlitu, je vhodné výsledný substrát propařit doma v mikrovlnné troubě při teplotě alespoň 70 °C a po dobu ½ hodiny. Takto dojde k likvidaci zárodků houbových chorob, vajíček škůdců i plevele.

sazenice

Foto: Pixabay

Nadměrná vlhkost

Častou chybou je nadměrná vlhkost. Jedná se o obrovskou chybu, která i v ošetřeném substrátu dokáže rozpoutat absolutní zkázu. Substrát pro výsev je dobré zavlažovat nikoliv proudem vody, ale pouze mírným rosením. Rovněž pravidelně větrejte a výsevu udržujte ideálně konstantní teplotu. Pozor si dejte i na přehuštěný výsev, kdy jsou pak sazenice slabé, vytáhlé a náchylné k napadení škůdci.

Problém v nedostatku světla

V době předpěstování ještě zpravidla nebývá dostatek světla. Je tak třeba umístit sazenice na okenní parapet tam, kde dopadá nejvíce světla a slunce. Pakliže byste chtěli sazenicím svítit, tak počítejte s tím, že je nutné svítit alespoň 12 hodin denně. Pro nejlepší výsledek pak až 15 hodin. Při pěstování na okenním parapetu stačí po setmění svítit jen 4 až 5 hodin.

Zdroj: dumazahrada.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay