Chyby při pěstování rajčat: Pozor si dejte na výsadbu, zálivku a hnojení
Jakmile jednou ochutnáte vlastní rajče, už těžko budete chtít kupované z obchodu. Pěstovat rajčata lze venku na záhonu, ve skleníku, ale i v nádobě na balkonu. Nic se nevyrovná vlastní sklizni. Mnozí se však dopouštějí stejných chyb, díky kterým se připravují o úrodu. Na co si dát pozor?
Chybou bývá hustá výsadba
Nejčastější chybou při pěstování rajčat je přehuštěná výsadba. I když i v husté výsadbě vám můžou rajčata dát dobrou úrodu, tak na malém prostoru dochází k větší kondenzaci vlhkosti, což akorát nahrává nejhorší chorobě, a tou je plíseň bramborová. Ta dokáže velmi rychle zničit celou budoucí úrodu. Myslete na to a vyvarujte se této chyby, přestože to svádí vtěsnat na malý prostor co nejvíce rostlin.
Plíseň je opravdovým postrachem, neboť k tomu jsou její příznaky ze začátku mírné. Pokud však rychle nezasáhnete, bývá zpravidla pozdě. Stejně tak přehuštěná výsadba má ten důsledek, že jednotlivé rostliny si mohou konkurovat a postrádají živiny.
Pozor na popálení sluncem
Další chybou je popálení sluncem. Na to je třeba si dát pozor. Venku pěstovaným rajčatům je vhodné udělat stěnu z bílé netkané textilie. Výplň skleníku se právě z tohoto důvodu natírá bílou barvou. Tento fakt v podobě poškození sluníčkem má negativní vliv na rajčata, neboť je vysiluje a rovněž napomáhá napadaní chorobami a škůdci.
Zálivka a přihnojování má vliv na choroby
Pozor je třeba si dát na zálivku i přihnojování, které může zvýšit riziko napadení rajčat škůdci a chorobami. Zavlažování je vhodné provádět pravidelně ráno, nebo večer, a to přímo ke kořenům. Nikdy by neměla voda zůstávat na listech. K přihnojování používejte organická hnojiva, ideální je kompost či chlévský hnůj.
Jak předejít praskání plodů rajčat
Problémem bývá praskání plodů rajčat. Příčinou bývá množství zálivky, tj. buď zaléváte příliš mnoho, nebo naopak velmi málo. Plody praskají, jsou malé. Podstatná je tedy rovnoměrnost a pravidelnost zálivky.
Foto: Pixabay
Nezbytná výživa a změna stanoviště
V rámci pěstování rajčat nezapomínejte také na aplikaci výživy. Rovněž je nutná pravidelná změna stanoviště každý rok. Co se týče výživy, tak ideální je využití kompostu, chlévského hnoje. Rajčata ke zdárnému růstu potřebují také vápník. Ten získají snadno, pokud nadrcené vaječné skořápky zapravíte mělce do půdy. Pokud konce plodů černají, je to signál nedostatku vápníku.
Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, nkz.cz
Náhledové foto: Pixabay