Chyby při pěstování okurek: Úrodu mohou dokonale zničit

Žloutnutí okurky

Milujete skvělou chuť okurek a už se nemůžete dočkat další úrody? Aby ne, vždyť okurky jsou skvělé, jejich pěstování vcelku jednoduché a možností jejich využití existuje spousta. Mnozí pěstitelé už pochopitelně mají sazenice ve sklenících a jiní se chystají dát je na venkovní záhon. Určitě by se o ně měli ale maximálně starat, jinak se setkají s minimem plodů, navíc miniaturního charakteru. My se na některé známé i neznámé chyby při pěstování okurek podíváme podrobněji v následujících řádcích.

Nesprávné zavlažování jako častý omyl mnohých pěstitelů

Ideální volbu představuje kapková závlaha, nicméně volit můžete i vyloženě hloubkové zalévání okurek. Stačí ke kořenům nalít určité množství vody. Jestli rostlina vodu skutečně potřebuje, můžete vyzkoušet velmi jednoduše prstem. Tím zkusíte přímo u kořene vlhkost. Jestliže je zemina suchá, zalévejte. Optimální je většinou zalévání jednou za den brzy ráno nebo večer. Přílišné zavlažování by vedlo ke vzniku plísní a nedostatečné k uschnutí rostlin.

Nedostatek živin brzdí růst okurek

Nepochybně. Ostatně jiné rostliny to mají stejné. Okurky musí růst v prostředí bohatém na živiny.Používat by se mělo hnojivo bohaté na dusík. Pozor na podklad, který má kyselý charakter, okurkám rozhodně nesvědčí a nesetkáte se s úrodou, kterou byste si přáli. Ideální jsou pro okurky zásadité a neutrální podklady. Pokud se před výsadbou přidá do půdy kompost, určitě to okurkám pomůže.      

OkurkyOkurky: Foto Pixabay

 

Nesprávně zvolená plocha v poměru k rostlinám

Pokud budete rostliny pěstovat horizontálně, měly by být rozestupy mezi nimi minimálně 1 metr. U vertikálního pěstování mohou být rozestupy mnohdy i menší. Vše také záleží na konkrétní odrůdě. Některé vyžadují opravdu velké množství prostoru.

Hlídejte si počasí

Okurky jsou velmi citlivé na nízké teploty. Všeobecně pro klíčení potřebují 21 °C. Venkovní sázení okurek o přesazování sazenic si nechejte až na dobu po posledních mrazech. Rostliny by je nepřežily. Jestliže víte, že dojde k náhlému poklesu teplot, pak opatřete dané rostliny textilií. Ta by je měla ochránit.

Plíseň okurkováOkurky napadené nejspíše sviluškou: Foto Radek Štěpán

Okurky milují nejen lidé, ale i škůdci

Bohužel. Typické jsou třeba takové mšice, které mohou i s krásnými plody dokonale zatočit. Ideální je vyrobit si přírodní insekticid z česneku nebo kopřiv. Jinak jsou vhodné i různé přípravky na mšice. Ty je třeba ale začít používat včas v momentu, kdy mšice rostliny napadnou.

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, ireceptar.cz

Uhnilá okurka: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.