Chutný a voňavý kopr: Pravidla pěstování a co je špatně, pokud vám kopr chřadne

kopr

Kopr je nenáročný na pěstování. Nicméně i zde platí jistá pravidla. Která to jsou? A co dělat v případě, když vám zkrátka kopr chřadne?

Doba výsevu a volba vhodné zeminy

Přestože se jedná o nenáročnou aromatickou zeleninu, je třeba zajistit podmínky pro zdárný růst a úspěšné pěstování. Ideální je dobře propustná, lehčí půda s dostatečnou zásobou živin. Naopak kopr nesnáší těžkou, zamokřenou a kamenitou půdu. Rovněž je rostlina velmi citlivá na hnojiva obsahující chlór. Nicméně kopr není nutné přihnojovat. Kopr má rád světlé a slunečné místo. Přílišné sucho, chlad a mokro mu nesvědčí.

S výsevem se začíná v dubnu a pokračuje se pravidelně každé 2 až 3 týdny do srpna. Díky tomu budete mít po celé léto vždy po ruce čerstvou nať. Semena kopru se vysévají přímo na záhon, a to nahusto, do hloubky 1,5 až 2 cm, a do řádků cca 20 cm od sebe vzdálených. Semínka po výsevu lehce zahrňte zeminou a mírně zavlažte. Kopr vzejde cca za 3 týdny. Mladé rostliny je třeba vyjednotit na vzdálenost cca 15 cm. Záhon je třeba pravidelně zbavovat plevele a půdu kypřit.

Výhodné pěstování a doba sklizně

Užitečné je pěstování kopru přiséváním mezi jinou zeleninu. Jde o to, že kopr coby přirozený odpuzovač dřepčíků a bělásků zelných podporuje a chrání zejména saláty, zelí, brokolici, rajčata i okurky, jakožto také prospívá jahodám a bramborám.

Mladá nať se sklízí, když doroste do výšky 15 až 20 cm. Sklízet do svazečků, ke konzervování i sušení lze až do doby květů. Vyšší a kvetoucí kopr se ponechává jako koření při zavařování zeleniny. Nať je možné také jen seříznout a nechat obrazit, jako je tomu například u petrželky.

zelenina

Foto: Pixabay

Problémy aneb žlutá nať či hnědnoucí kopr

Pokud nať rychle žloutne, což je jeden z častých problémů, je třeba v době vegetace dbát na pravidelnou a přiměřenou závlahu, a to s ohledem na aktuální počasí. V suchých podmínkách nať žloutne, když je chladno a mokro.

Pakliže vám kopr hnědne, je třeba ho prohlédnout, zda není napaden mšicemi. V takovém případě pomůže postřik připravený z kopřiv. Stačí cca 500 g čerstvých kopřiv či cca 100 g sušených kopřiv zalít 5 l studené vody, zakrýt a nechat 2 dny macerovat. Napadenou rostlinu roztokem postříkejte, ale jen 1x.

Zdroj: denik.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay