Chutnou cizrnu není třeba kupovat: Jak si vypěstovat vlastní na zahradě a na co si dát pozor
Cizrnu netřeba kupovat. Není nad vlastní. Ušetříte a získáte chutnou plodinu skýtající pestré využití v kuchyni. Jak na pěstování? Na co si dát pozor a jaké podmínky rostlině zajistit pro zdárný růst?
Cizrnu můžete koupit v obchodě. Nic se však nevyrovná cizrně, kterou si můžete vypěstovat na zahradě. Potěší vás vlastní úroda i její lahodnější chuť. Jak na to?
Cizrnu najdeme i pod označením římský hrách. Však se také obdobně jako hrách pěstuje. Jde o jednoletou plodinu, která vytváří větvené, vzpřímené, až 1 metr vysoké lodyhy. Její vegetační doba je okolo 130 dnů. Jde o období, které potřebuje od výsevu do vytvoření zralých semen.
Předpěstování cizrny v bytě nebo ve skleníku
Předpěstování je možné v bytě i ve skleníku. Semena klíčí poměrně dobře a rychle. Pro ještě lepší účinek je lze namočit na 12 až 24 hodin do vlažné vody a poté je hned vysévat. Semena s viditelným klíčkem vysazujte do květináčků cca 0,5 cm pod povrch zeminy. Semeno stačí jen mírně zatlačit prstem. Výsev je třeba držet na světle a při teplotě kolem 20 °C. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Ven je můžete vysadit až v polovině května.
Přímý výsev
Přímý výsev venku je možný. Vysévejte však v květnu, prioritou je ovšem počasí. Při nižších teplotách se doporučuje později a chránit textilií na záhonu až do konce května. Výsev se provádí na dobře připravený záhon, a to do řádků vzdálených od sebe cca 50 cm. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami v řádku by měla být kolem 15 cm.
Podmínky pro zdárný růst
Cizrna potřebuje plně slunné stanoviště. Intenzita slunečního svitu je podstatná pro tvorbu kvalitních lusků v dostatečném množství. K tomu je i větší jistota, že lusky dozrají. Půda by měla být propustná, s příměsí dobře rozloženého kompostu. Rostlina celkem toleruje sucho. Zálivka je nutná při klíčení a po výsevu mladých rostlin. V případě suchých dnů je možné občas zalít v době květu a při tvorbě mladých lusků. Pakliže je průměrně vlhké léto, není zálivka potřebná, rovněž i tak hnojení není nutné.
Foto: Pixabay
Mladé rostliny je třeba pravidelně okopávat a odstraňovat plevel. Porost je nutné držet čistý až do chvíle, než rostliny narostou a zapojí se. V této fázi se nedoporučuje s nimi manipulovat. Rovněž jako hrách se mohou lehce polámat.
Na co si dát pozor u cizrny
Při pěstování pozor na plíseň, virus. Vyhněte se manipulaci s rostlinami, když jsou mokré, aby nemohlo dojít k šíření spor. Nemocné rostliny ihned odstraňte. Cizrna je náchylná na řadu půdních chorob, proto sázejte cizrnu na jedno místo maximálně po 3 roky.
Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, magazinzahrada.cz
Náhledové foto: Pixabay