Chutné a zdraví prospěšné: Pravidla pro pěstování zelí a vyvarování se chyb

zelenina

Zelí je chutné, zdravé a nabízí pestré využití v každé kuchyni. Jak vypěstovat hlávkové zelí? Poradíme vám, na co se zaměřit, jakožto s kterými problémy se můžete setkat.

Pokud chcete pěstovat zelí a těšit se z bohaté úrody, je třeba mít zdravou a dostatečně silnou sadbu. Rovněž tak i správnou odrůdu.

Raná, letní či pozdní odrůda

Zelí je možné pěstovat pro průběžnou sklizeň po celé léto. Rané odrůdy modré i zelené mají nejkratší vegetační dobu, a to od 95 až 115 dní. Sazenice je možné si předpěstovat a v měsících květen až červen vysadit na záhon. Nebo si sadbu můžete pořídit a nyní vysadit přímo na venkovní záhon.

Příprava záhonu a sadba

Záhon je třeba uhrabat, přidat vyzrálý kompost a nechat pár dní odpočinout, aby byl uleželý.  Zelí sázejte do sponu alespoň 40×50 cm. Pokud chcete zelí na uskladnění, tak do sponu 50×60 cm. Pro každou sazenici udělejte důlek, do které nalijte vodu a vložte sazenici. Následně dobře přitlačte.

Péče o sazenici po výsadbě

Po výsadbě je třeba záhon zalít. Zelí v počátku růstu potřebuje dostatek vláhy. Jinak vysychá a je náchylné na choroby. Mezi nejčastější patří bakteriózní hniloba, třásněnka.

Problém aneb popraskané hlávky

Jedná se o jeden z nejčastějších problémů. Je to způsobeno dlouhým suchem s následným přebytkem vody, dešťů. Hlávky popraskají, pakliže už před tím nezakrněly v růstu. Pozor tedy na zálivku, jakožto i hnojení. Nepřehánějte to s dusíkem. Sice byste se mohli dočkat velkých hlávek zelí, ale řídké a u zimního zelí by se zvyšovalo nebezpečí chorob. Ve finále by tak zelí nebylo vhodné k uskladnění.

zelí

Foto: Pixabay

Škůdce v podobě housenky běláska zelného

Při pěstování zelí jsou velkým problémem holožíry způsobené housenkou běláska zelného. Chemický postřik na malé ploše je zbytečný. Navíc k tomu musíte použít smáčedlo, jinak veškerá postřikovaná kapalina po listech sjede. Efektivnější je sledovat, kdy uvidíte na zahradě poletovat bělásky. Jakmile zmeškáte chvíli, kdy vylíhlé housenky vyrazí za potravou, budete mít práci, abyste zelí zachránili. Housenky jsou neskutečně žravé, velmi rychle rostou, pak žerou ještě více a během 2 až 3 dnů je z listů jen kostra, která ani omylem není známkou toho, že se původně mělo jednat o zelí.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, abecedazahrady.cz, https://www.researchgate.net/publication/353411136_Cabbage_Brassica_oleracea_L_Overview_of_the_Health_Benefits_and_Therapeutical_Uses

Náhledové foto: Pixabay