Chryzantémy: Pěstování i jejich léčivé účinky
Královny podzimu a začátku zimy, ano to jsou chryzantémy. Dobře se kombinují s okrasnými trávami, astrami nebo kvetoucími rozchodníky. Mimo jiné jsou to také typické květiny pro období dušiček. A dnes poradíme, jak se o tyto ,,královny ‘‘ starat, jaká jim svědčí půda nebo co potřebují k přezimování.
Pěstování chryzantémy
Proto, aby byla tato listopadka stále krásná, vyžaduje výživu. Záhon, který bude obsahovat spoustu živin, by měl být umístěn na slunečné straně. Zemina by měla být mírně kyselá s 5,5- 6,5 pH. Pro výsadbu chryzantém je nejvhodnější jaro. Sázejte je alespoň 25 cm od sebe, neboť chryzantémy jsou dost vzrůstné. Po výsadbě sazenice dobře zalijte, vytvořte polostín a zhruba za měsíc můžete začít přihnojovat. K základnímu hnojení se navíc přidávají ještě vícesložková hnojiva třeba v kapalné formě, aby se mohla snadno přidat do zálivky. V polovině května můžete stínění odkrýt, aby si rostliny zvykly na přímé slunce. Základem úspěchu je také pravidelné zaštipování, které se doporučuje provádět jednou za 10 dní. Poslední zaštipování provádějte v polovině července a koncem léta už jen zalévejte, aby chryzantémy nasadily květ a mohly na podzim kralovat. Zalévejte nejlépe ke kořenům, protože voda na listech by mohla způsobit houbovitou chorobu. Naopak suchá půda a vyschlé kořeny růst brzdí a chryzantéma tím pádem nebude ani kvést. Chryzantémy dost často překvapují bohatostí svých květů a někdy je potřeba těžké stonky s květy podepřít.
Chryzantémy a jejich přezimování
Pokud se ptáte, jestli chryzantémy přečkají zimu, tak ano, ale záleží na druhu, který budete pěstovat. Drobnokvěté přihrňte rašelinou a přikryjte chvojím. Nezasypávejte je však shrabaným listím, chryzantémy listí nesnáší, protože způsobuje zahnívání jejich kořenů. Naopak velkokvěté chryzantémy vydrží na terase, na balkóně nebo právě na hrobech klidně až do větších listopadových mrazíků. Ke konci listopadu nebo začátkem prosince je přeneste do světlé místnosti, kde se bude teplota pohybovat maximálně okolo 10 °C. A když budete půdu stále vlhčit, chryzantémy vydrží kvést až do adventu. Odkvetlé květy průběžně odstraňujte a rostlinu nechte přezimovat v místnosti, kde nebudete topit. V zimě rostlinu občas zalijte a stonky po odkvětu odstříhávejte až na jaře.
Léčivé vlastnosti chryzantém
Číňané vyšlechtili spoustu druhů a chryzantémy milují. Jeden druh tzv. sladká chryzantéma s bílým květem se dokonce využívá i na čaj. Má totiž mnoho léčivých vlastností. Popíjení chryzantémového čaje třeba zlepšuje zrak, posiluje oči a působí detoxikačně na náš organismus. Obsahuje totiž éterické oleje, vitamíny a další zdraví prospěšné prvky. V tomto chryzantémovém čaji najdete i třísloviny pomáhající při zažívání a trávení. Mimo jiné zamezuje tvorbě zubního kazu. V čínské medicíně se čaj využívá také pro zmínění únavy a při zánětech dýchacích cest.
Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.