Chrpa na zahradě aneb z plevele okrasnou květinou
Chrpa polní (Centaurea cyanus L) má mnoho cenných léčivých vlastností. Vypadá rovněž krásně na záhonku a je velmi vděčná. Prozradíme vám, jak chrpu, nazývanou také chrba, modráček nebo jesenec, úspěšně pěstovat, používat a sbírat.
Chrpa – polní plevel s mnoha výhodami
Safírově modré květy chrpy jsou typickým prvkem venkovské idylické krajiny. A přestože v zemědělských plodinách jsou považovány za problematické plevele, rozhodně bychom je neměli hned zatracovat.
Chrpy jsou letničky, které se obvykle pěstují přímo ze semen v dubnovém výsevu. První zelené lístky se objevují už dva týdny po výsevu a barevné květy se na rostlině vyvíjejí od května do září nebo října.
Pokud však mají chrpy v našich zahradách prospívat, musíme jim poskytnout teplé a slunečné místo, se středně úrodnou, lehkou a mírně vlhkou půdou. Během sezóny bude také vhodné zásobovat rostliny hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku. Není to nezbytně nutné, ovšem pokud chrpám poskytneme optimální podmínky, budou krásně kvést po celé léto.
Chrpa nemusí být jenom modrá
Pro pěstování v zahradě si můžeme vybrat z mnoha barev – od původní safírově modré, až po růžovou, vínovou, fialovou nebo bílou. A k dispozici jsou jednoduché i plné květy. Rostliny se uplatní jako solitéry v jednodruhových výsadbách, ale mohou také vytvořit pěkné barevné pozadí trávníku nebo záhonů. Jsou rovněž vhodné pro pěstování v nádobách a k řezu.
Chrpa zdobí i léčí
A nelze zapomenout ani na léčivé vlastnosti květů chrpy, obsahující zejména minerální soli (draslík a mangan), vitamín C, slizy, flavonoidy a glykosidy. Léčiva z chrpy se používají při léčbě onemocnění močových cesty a ledvin, externě pak ve formě infuzí pro oplachování očí nebo při přípravě očních obkladů při zánětu spojivek.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)