Chrousti: Tradiční letní společníci se dříve jedli
Léto je v plném proudu a s ním také nálety chroustů. Jen si vzpomeňte, jak jste seděli venku na terase a kolem hlav vám létala doslova hejna těchto brouků. Nic moc příjemného. Jako děti jsme z nich měli radost, vždyť jsme je chytávali do rukou a opět pouštěli. Věděli jsme, že nám neublíží. Chrousti člověku opravdu nic neudělají, ale příjemný pocit z nich nemáme. Jak vlastně vypadají a jaký je jejich způsob života? Víte, že se dříve tito brouci běžně jedli?
Obtěžující náletník
Přesně tato netradičně můžeme chrousta obecného označovaného latinsky jako Melolontha melolontha pojmenovat. Jedná se o brouka měřícího kolem 3 cm, který se tradičně vyskytuje v Evropě a zasahuje i do mírného pásma Asie. V polovině 20. století ovšem došlo kvůli používání pesticidů k jeho takřka dokonalému vyhubení. Typické je pro tohoto brouka zbarvení do hnědé barvy a charakteristické chloupky nacházející se pod krovkami. Samec se pozná tak, že má na tykadlové paličce 7 lístků, zatímco samice o jeden méně. Často se zaměňuje s chroustkem letním označovaným latinsky jako Amphimallon solstitiale. Ten je ovšem nepoměrně menší a nenajdeme u něj tykadlové paličky.
Chroust obecný: Foto Pixabay
Na polích ho nevidíme nejraději
Jak už bylo řečeno, člověku chroust neublíží, nicméně v zahradách a na polích může devastovat hlavně listy stromů. Larvy chrousta se pod zemí prokousávají kořínky, které také ničí. Napadat mohou i obilniny a další plodiny. Vývoj chrousta trvá cca 4 roky. Dospěláci se objevují od května a páří se. Jedna samička dokáže naklást až 80 vajíček. Larvy se pak líhnou za 4 až 6 týdnů. Larvy se zakuklí, žijí v zemi 4 až 5 let, až se dorostou velikosti kolem 5 cm. Pak se líhnou dospěláci.
Larva chrousta obecného: Foto Pixabay
Gastronomická specialita
Představa, že bychom si chrousta připravili k jídlu, je poměrně nechutná. Přesto se dříve podávali třeba 10 minut vaření chrousti na palačinkách s citronovou šťávou. Známá je i francouzská chroustová polévka z 19. století. Zapomenout nelze ani na českou chroustovku s kořenovou zeleninou. Delikatesou byli také chrousti v cukrové polevě.
Chroust obecný: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.