Chřestový salát: Jak na pěstování této orientální zeleniny
Máte rádi netypickou zeleninu? Co si tak vypěstovat chřestový salát? Samotné pěstování zvládne i začátečník. Zelenina, která chutná a je velmi zdravá. Poradíme, jak zeleninu pěstovat, abyste se mohli těšit z bohaté úrody.
Jedná se o orientální zeleninu pocházející z Asie. V Evropě se objevuje od konce 19. století. Název této zeleniny vznikl spojením anglických názvů pro celer a salát, od toho pramení pojmenování odrůdy celtuce. Což je i samo osobně výstižné, neboť lodyhy se používají obdobně jako celer, zatímco listy jako salát. Výhodou je, že tuto odrůdu můžete sklízet postupně a o to více se tak těšit z této zdravé a velmi chutné zeleniny. Ke zpracování a konzumaci se využívá stonek i listy. A co více? Chutná i v syrové podobě, kdy takto získáte i nejvíce prospěšných látek, které obsahuje.
Velmi snadné pěstování aneb jak na to
Chřestový salát, který je nazýván také celerový či stonkový, je nenáročný na pěstování. Vypěstovat si jej může i úplný začátečník. Potěší i netrpělivce, kteří neradi čekají, a naopak mají rádi, když mohou i brzy po zasetí sklízet. Vysévat můžete od února do srpna. Tento druh zeleniny potřebuje lehký substrát s dostatkem humusu. Zvolit je třeba slunečné místo nebo polostín. V teplé půdě klíčí semínka velmi rychle. Ideální teplota pro klíčení je okolo 15 °C.
Výsev proveďte na záhon do hloubky cca 1 cm, stačí lehce přikrýt zeminou. Doba klíčení je zhruba 8 až 14 dní, ale může být i delší, záleží na teplotě. Je třeba pravidelně a vydatně zalévat. Optimální je spon 30×25 cm. Nejlepší je, když budete vysévat průběžně, kdy si tak prodloužíte dobu sklizně.
Chřestový salát: foto autor Downtowngal
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Celtuce.jpg
Zpracování chřestového salátu
Chřestový salát můžete konzumovat syrový nebo ho tepelně upravit. Stonky se loupou, neboť slupka může být nahořklá, pak je můžete nakrájet na tenké plátky do salátů nebo na špalíčky pro teplou kuchyni. Prostě obdobně jako chřest. Pokud zvolíte tepelnou úpravu, tak by měla být krátká, maximálně 4 minuty. Stonky také můžete prudce osmažit s kuřecím masem, zeleninou či rybou. Listy využijete tak, jako salát, tj. do zeleninového salátu, přílohu k pokrmům apod.
Zdroj: dobrasemena.cz, living.prima.cz
Náhledové foto: autor Vmenkov
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Yangzhou_-_supermarket_-_woju_-_P1070028.JPG