Chřestovníček liliový: Jak zničit nebezpečného predátora lilií

Chřestovníček liliový

Pohled na krásné lilie je doslova skvostný. Tedy v případě, že rostou tak, jak mají a nelikviduje je malý nenápadný predátor. Ano, řeč je o krásném barevném broučkovi zvaném chřestovníček liliový. Tento zákeřný a obývaný škůdce dokáže zlikvidovat klidně i celý květinový záhon, což je pochopitelně zlým snem každého zahradníka. Jaké jsou základní znaky chřestovníčka liliového a jak se ho efektivně zbavit? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Objevuje se už od jara 

Bohužel. Jeho přítomnost je vcelku snadno rozpoznatelná. Na listech lilií a také na poupatech se objeví podezřelé otvory. Hluboké výkusy se nacházejí hlavně okrajích čepelí listů. Listové pletivo postupně hnědne a schne. V poupatech jsou hluboké rány mající kruhovitý tvar. Chřestovníček se nevyhýbá jakýmkoli částem rostlin. Lilie mu prostě chutnají se vším všudy. Jestliže je jeho populace na lilii větší, nevyhýbá se ani relativně pevnějším stonkům.

Chřestovníček liliový

Chřestovníček liliový: Foto David Short: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f7/Scarlet_lily_beetle_3_%285633734449%29.jpg

Poznat ho není složité

Jedná se o broučka v krásném šarlatovém hábitu. Jeho velikost se tradičně pohybuje mezi 6 až 9 mm. Zájem vzbudí hlavně onou typickou barvou krovek. Jinak na nožkách má poměrně dlouhé drápky a skvěle létá. Umí se také perfektně schovávat a ovládá taktiku mrtvého brouka. Umí i dokonale ztuhnout a spadnou z rostliny dolů, takže nikdo nepozná, že není mrtvý. Jinak se také můžete setkat s vajíčky, jež kladou samičky na spodní část listů. Larvy jsou pak žlutooranžové a mají černou hlavu. Jinak jedna samička zvládne naklást až 400 vajíček, což není rozhodně málo.    

LilieAfrická lilie: Foto Pixabay

Včasný zásah se vyplatí

Přesně tak. Někdo brouky přímo sbírá, nicméně jde o velmi náročnou záležitost s nejistým úspěchem.Často spadnou na zem a ztratí se z dohledu. Ideálně je vzít bílý papír a dát jej pod rostlinu. Krycí manévr je jim pak k ničemu. Jinak se vyplatí přímo insekticidy určené na tyto škůdce, nepoužívejte ty na mšice, nefungují. Po sezoně je dobré vyměnit horní část zeminy za novou. Brouci tady totiž zimují.

Zdroje info: ireceptar.cz, izahradkar.cz, bugguide.net

Chřestovníček liliový: Náhledovo foto David Short: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/40/Scarlet_lily_beetles_in_cop_%28BG_%2813935879428%29.jpg

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.