Choroby sazenic rajčat
Leden se pomalu přechyluje do své poloviny, a tak není od věci začít přemýšlet o výsadbě rajčat. Semínka zcela jistě máte schovaná z minulého roku, případně jste si je obstarali přímo v některé specializované prodejně. I díky tomu jste dokonale připraveni. Přesto je vhodné se informovat o možných úskalích, jež vás mohou při předpěstování rajčat bohužel potkat. Ne, že by rajská jablíčka byla nějak extra náchylná k chorobám a škůdcům, nicméně stát se může a štěstí dle známého rčení přeje připraveným.
Zákeřné plísně
Rajčata jsou podobně jako i další zelenina náchylná vůči nejrůznějším plísním. I proto se vyplatí provzdušnit spodní lístky, aby nedocházelo k případné kumulaci vlhkosti. Dovolit si to logicky můžeme až u vzrostlejších sazeniček. Následné pěstování pod stříškou, případně u jižní zdi, kde je větší sucho, jsou optimální varianty. Zálivka také musí jít pouze ke kořenům samotným a nikoliv na rostlinu! Nepříjemná z plísní je třeba septoriová skvrnitost rajčat, která napadá listy a tělo rostliny. Častá ve vzrostlejším stavu je plíseň bramborová, jež se dostane i na plody.
Mšice na rajčatech
Velmi nepříjemným škůdcem, který napadá nejen rajčata jsou mšice. Během krátkého časového období se umí rozmnožit a postupně likvidují sazenice rajčat jednu za druhou. Poznáte je z dálky již podle žloutnutí listů, jež později začnou opadávat. Mimo jiné jsou mšice schopné přenášet i některé choroby virového charakteru, což je také velmi nepříjemné. Nejčastěji vyskytujícími mšicemi jsou mšice broskvoňová (Myzus persicae) a mšice řešetláková (Aphis nasturtii). Ochranu představuje postřik, jako je třeba Agryphit Contact.
Fytoftóra rajčat
Tato choroba se vyznačuje vznikem šedozelených skvrn vodnatého charakteru a následným hnědnutím přímo listů rajčat. Vše poznáte i podle hrbolatého povrchu listů této rostliny. V každém případě se vyplatí spolehlivý postřik. Naším tipem je třeba Ridomil GOLD MZ 68 WP.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.