Choroby hrušní: připravte se do boje už nyní! Čeká vás bohatá úroda

Není nad hrušku, kterou si utrhnete přímo ze svého stromu! Avšak choroby hrušní mohou způsobit jejich deformaci a nižší kvalitu. Takové plody pak nemusí být vůbec chutné. Pokud nezasáhnete a necháte chorobu, aby se spokojeně šířila dál, můžete se potýkat s velkým problémem. Kromě toho, že přijdete o veškerou úrodu, může dojít k odumření stromu a navíc se choroba může šířit dál vaší zahradou – na další stromky. Přinášíme nejčastější choroby hrušní a rady, jak se s nimi vypořádat.

Strupovitost patří mezi známé choroby hrušní

Projevuje se obvykle na jaře, když je zvýšená vzdušná vlhkost. Jde o houbovou chorobu, která napadá především listy. Aby choroba vznikla, postačí, když je přes den mlha nebo celý den prší. Spolu s teplotou kolem 17 až 23 °C vzniká ideální prostředí pro šíření této choroby. Na listech obvykle pozorujete skvrny, které časem hnědnou. Následně způsobí vysušení listu a jeho odpadnutí. Pokud nezakročíte, může se nemoc projevit i na plodech – ty mají netradiční tvar a dužina svou strukturou připomná korek. Na jejich povrchu můžete vidět skvrny a praskání (tím se liší od rzivosti hrušňové). Jaká opatření zavést?

  • Odstraňujte všechny spadané listy. Nepatří do kompostu, protože zde se choroba může rozšířit. Jakmile kompost použijete ve své zahradě, můžete nakazit další a další rostliny.
  • Prořezávejte příliš hustý strom. To zajistí dostatek proudění vzduchu, což kazí houbám ideální prostředí pro šíření.
  • Sáhněte po speciálních postřicích na strupovitost.

Rzivost hrušní

Rzivost se ve spoustě faktorů shoduje se strupovitostí. Jedná se o houbové onemocnění, které se projevuje rezavými skvrnami na listech hrušně. I zde je na vině přílišná vlhkost vzduchu (velké množství srážek, ochlazení, mimořádný mráz). Tuto nemoc může způsobit také blízkost jalovce. Onemocnění můžeme zpozorovat už brzy na jaře. Oranžové skvrny na listech jsou nepřehlédnutelné. Jestliže se problému nepostavíme, skvrny se přemění ve výrůstky. Poté začnou listy padat. Postupně se onemocnění přenese i na plody. I na nich můžeme pozorovat rezaté skvrny, navíc ztrácí svou chutnost a mohou předčasně opadávat.

  • Použijte postřiky proti rzivosti, a to co nejdříve od doby, kdy si onemocnění všimnete. První aplikace je možná už na jaře, jakmile teploty vzduchu dosáhnou 12 °C.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/pielegnacja-roslin/choroby/choroby-gruszy-rdza-gruszy-parch-gruszy-zaraza-ogniowa-zwalczanie-polecane-opryski-porady/

https://www.zahradnictvilibeznice.cz/zahradnikuv-rok/choroby-a-skudci/hrusen/

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!