Chocholatice: návod na její pěstování

Chocholatice

Chocholatice (Eucomis) patří mezi subtropické rostliny, které pocházejí z Jižní Ameriky. Nejlépe se jí daří v oblastech, kde je hodně slunce, jako jsou stepi, pobřeží či břehy řek. Pěstování u nás komplikuje typický vývojový cyklus rostliny, který je spojen s jarním obdobím dešťů. To se děje v období, kdy se rostlina probouzí ze zimního odpočinku a začíná se aktivně vyvíjet. Jakmile růstová fáze odezní, nadzemní část rostliny odumírá a energie se soustředí v cibuli rostliny.

Jak tato rostlina vlastně vypadá?

Chocholatice, jak zní název této rostliny, leccos napovídá. Pro rostlinu jsou totiž typické chocholky květů, které rostou na vrcholu stonků. Ve svém přirozeném prostředí dorůstá rostlina výšky až 1 metr. Mohutná bazální růžice je tvořena podlouhlými listy svěže zelené barvy. Květy samotné rostou v hustých květenstvích, nejčastěji bílé barvy. Někdy mají nádech do červena. Květní poupata jsou zakončena svazkem zelených listů, díky čemuž se tato rostlina tak trochu podobá ananasovníku.

Chocholatice

Foto: Pixabay

Jak získat novou rostlinu?

Chocholatici si samozřejmě můžete koupit v zahradnických centrech nebo od pěstitelů. Pokud ale znáte někoho, kdo tuto rostlinu pěstuje, pravděpodobně bude mít dostatek semen, ze kterých si můžete vysadit vlastní rostlinu. Tato semena se tvoří po odkvetení a na jedné rostlině je jich poměrně mnoho – více, než může pěstitel sám pro sebe upotřebit.

Kde pěstovat?

Pro chocholatici vyberte slunné místo, nejlépe otevřené. Cibulky rostliny lze vysadit ihned po skončení jarních mrazů. Na rozdíl od ostatních cibulovin, které známe, není třeba ji sadit nijak hluboko. Špička rostliny by měla být na úrovni země. Půda pro pěstování by měla mít neutrální pH, být výživná a kyprá. Jakmile se objeví první výhonky, je načase napodobit přirozené prostředí rostliny – to znamená hojně rostlinu zalévat, abyste rostlině vynahradili období dešťů.

Jak pečovat o chocholatici?

Když začne rostlina růst a vytvářet květy, je dobré ji pravidelně přihnojovat. Použijte hnojiva, která jsou bohatá zejména na draslík a fosfor. Jakmile chocholatice odkvete, je to znamení, že nastává období klidu. A to znamená také zastavit hnojení a omezit zálivku. Jakmile rostlina vyschne, nadzemní část rostliny přestane růst. Odumře a rostlina bude moci svou energii soustředit do cibulky, aby v příští sezóně znovu vykvetla.

Jak se starat o cibulku v zimě?

Cibulku chraňte před dlouhými podzimními dešti tak, že ji přikryjete vhodným materiálem. Ten by měl rostlinu ochránit také před mrazy. Tímto způsobem uchováváme rostlinu až do jara. Rostlinu můžeme množit jednak semeny, jednak také dělením cibulí – hlavní cibule vytváří dceřiné. Ty oddělujeme od rostliny v období klidu.

Jaké jsou nejčastější chyby při pěstování?

Jsou obvykle dvě: za prvé máme tendence cibuli zakopat příliš hluboko. Za druhé je rostlina vystavena příliš velké vlhkosti v období klidu. To jsou podmínky, na které není zvyklá a mohou způsobit hnilobu.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2018/05/15/ananasnaya-liliya-evkomis-foto-posadka-i-uhod-v-domashnih-usloviyah/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!