Chlebovník: obrovská rostlina, kterou můžeme pěstovat i doma

Chlebovník

Chlebovník různolistý (Artocarpus heterophyllus) v původních podmínkách dorůstá výšky až 30 metrů. Těchto úctyhodných rozměrů se u nás bohužel nedočkáme, protože ideální podmínky, ve kterých strom roste, jsou podmínky pralesa. Domovinou chlebovníku je jihovýchodní Asie. Chlebovník různolistý můžete znát jako národní strom Bangladéše. Když dojde k jeho poranění na kterémkoli místě, začne z něj vytékat mléčná tekutina, která se používá proti horečce nebo také ke snížení krevního tlaku.

Kde vzít semínka?

Na sazenici většinou v zahradnických obchodech nenarazíte. Proto nejlepší možností, jak získat vlastní rostlinku je výsev ze semen. Ta lze koupit ve specializovaných obchodech, nebo je můžete získat také z ovoce, které si koupíte. Semínka očistěte a den předem namočte ve vlažné vodě. Vysaďte do hloubky 1 cm a zajistěte vlhké a teplé klima (například fólii nebo sklem, které dáme nahoru na květináč). Semínka jsou poměrně dobře klíčivá, pokud je zasadíte co nejdříve poté, co jste je získali.

Podmínky pro klíčení

Od výsevu udržujeme substrát neustále vlhký. Ideální teplota pro klíčení je 25 °C – na teplo si tato rostlinka opravdu potrpí. V létě ji můžeme dávat ven, ale ne na přímé sluníčko. Ideální je polostín nebo stanoviště s rozptýleným světlem. Při pěstování by mělo být dodrženo to, že stanoviště bude chráněné před silným větrem a teploty by neustále měly být vyšší (okolo 25 °C).

Zálivka

Od jara do podzimu zaléváme pravidelně, ideální je také rosení listů odstátou vodou (nebo dešťovou). V zimě je třeba zálivku radikálně omezit, což je dobré pro správné zazimování.

Přesazování

Častému přesazování se kvůli rychlému růstu rostliny bohužel v prvních letech nevyhnete. Bude třeba přesazovat rostlinu každý rok. Jakmile dosáhne stáří několika let, její růst se zpomalí a přesazování už nebude tak často potřeba. Jen kontrolujte, zda má rostlina dostatek místa v květináči. Přesazování provádíme ideálně na jaře, ale klidně jej můžete provádět kdykoli v průběhu roku (pokud rostlina nekvete nebo netvoří plody). Vzhledem k rychlému růstu se nevyhnete ani řezu rostliny, kterým budete krotit její bujný růst.

Zdroj: https://www.diys.com/breadfruit-tree/

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!