Cherry rajčata: Pěstujte si je na zahradě i balkoně
Cherry rajčata jsou velmi oblíbenou plodinou pro pěstování, když nemáte k dispozici velkou zahradu. Jejich pěstování je totiž nenáročné, takže se dá zvládnout také na balkoně. Tato malá rajčátka často používáme pro jejich skvělou chuť i pro dekorační účely – dobře doplňují sýrové i salámové mísy či obložené chleby. Zejména děti je milují!
Snadné pěstování
Cherry rajčata jsou dokonce odolnější, než klasická rajčata. Požadavky pro pěstování mají taktéž nižší, takže se skvěle hodí i pro začátečníky. Cherry rajčata jsou vhodné pro růst přímo v zahradě nebo také v nádobách na balkoně. Rajčata pěstujeme na slunném místě, protože pak je úrodnost mnohem větší. Nicméně příliš mnoho slunce (například na balkoně orientovaném na jih) může znamenat, že vaše rostlina bude vyžadovat více péče.
Foto: Pixabay
Půda pro pěstování
Optimální teplota pro správný růst rajčat se může lišit v závislosti na tom, v jakém růstovém stádiu rostlina zrovna je. Obvykle však neklesá pod 20 °C. Půda by měla být úrodná a dobře propustná s pH 5,5 až 6,5. Obvykle se používá rašelina smíchaná se zahradní půdou s přidáním písku pro zlepšení propustnosti. Substráty, které jsou určeny pro pěstování rajčat a paprik, oceníte v případě, že je pěstujete v malém množství. Jinak jsou poměrně drahým řešením pro pěstování ve velkém.
Koupit sazenice nebo je vypěstovat?
Pokud jste od března do dubna nestihli předpěstovat cherry rajčata ze semínek, nezbývá vám, než se spolehnout na sazenice, které koupíte v zahradnictvích. Neznamená to ale, že tyto sazenice jsou horší. Problémem ale může být jejich vyšší cena – pěstování ze semínek je samozřejmě levnější. Důležité je, aby sazenice vypadla zdravě a byla silná.
Pěstování ze semínek
Pěstujeme tak, že sejeme do hloubky 0,5 cm a poté zahrneme substrátem. V následujících dnech je důležitá pravidelná zálivka a vysoká vlhkost vzduchu. Vyplatí se proto nádoby se zasetými semeny přikrýt průhlednou fólií, do které uděláte několik dírek. Vzrostlé sazenice je možné v druhé polovině května přenést/přesadit na venkovní stanoviště.
Pěstování v nádobách
Pěstování v nádobách je trochu náročnější, protože je třeba zalévat i hnojit častěji. Hloubka nádoby by měla být 20 až 25 cm a jednotlivé rostliny pěstujeme ve vzdálenosti alespoň 30 cm. Díky tomu snížíte riziko vzniku plísňových onemocnění. Je důležité zajistit drenážní otvory a drenážní vrstvu na dně nádob.
Zdroj: https://zielonyogrodek.pl/ogrod/warzywnik-i-sad/5117-uprawa-pomidorkow-koktailowych
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!