Chemický trik u jablek v supermarketech: I proto se prodávají celoročně
Víte, jaké ovoce najdete v tuzemských supermarketech po celý rok? Ano, máte pravdu, jedná se o jablka. Ostatně tradičně plody byste v tuzemsku hledali jen velmi složitě. Stejně je ale minimálně podivné, že je lze sehnat i v měsících, které se sklizní nemají příliš společného. A to vypadají náramně. Jejich chuť ovšem často jen zdaleka připomíná tu, již mají jablka utržená ze stromu na podzim. Jablka ovšem kupují lidé v obrovských počtech. Co všechno stojí za tím, že vypadají skvěle? Na to se podíváme právě v následujících řádcích.
Zahraniční produkce, nebo domácí jablka?
Často se setkáme s tím, že konkrétní jablko pochází ze zahraniční provenience. To ale nemusí být vždy pravdou. Ostatně dokladem budiž i fakt, že třeba v USA je ze zahraničí necelé jedno jablko z deseti, jež jsou v nabídce tamních supermarketů. Taková Velká Británie je na importu jablek závislá až ze 70 %. Jak se tedy stává, že ve Spojených státech a některých jiných zemích farmáři mohou na trhu dodávat jablka po celý rok? Stojí za tím umělé dozrávání jablek.
Foto: Pixabay
Zajímavý chemický trik
Za vším stojí velmi efektivní způsob uskladnění jablek, který spočívá v tom, že se sklidí živá jablka, jimž se nasimuluje podobné prostředí, jaké je v samotných stromech. Dostává se jim kyslíku a stále se postupně dostávají až ke své zralosti. Chemické reakce jsou ale poháněné enzymem zvaným ethen. Jde o jednoduchý uhlovodík struktury CH2=CH2 a používá se někdy ve velkoskladech. Díky němu dochází ke snížení obsahu kyslíku. Jinak se často skladuje ovoce a zelenina v atmosféře oxidu uhličitého CO2, což je levnější. Prostřednictvím ethenu se mění přímo složení vzduchu v místnostech, kde jablka zrají. Když budou mít jablka menší porci kyslíku, zrání se zpomalí v důsledku toho, že ethen má menší vliv. Jen pro představu, ve vzduchu je v moderních skladištích cca od 0,5 do 3 % kyslíku. Ve vzduchu, který dýcháme je ho kolem 21 %. Mimo jiné se ve skladech také reguluje teplota s vlhkostí. Třeba v takovém skladu nacházejícím se ve státě Washington dokážou uskladnit až 2/3 kompletní úrody jablek. Ta se tradičně pohybuje od 900 milionů do 1,4 miliardy tun.
Foto: Pixabay
Proces zrání je prostě uměle zastaven
Přesně tak a do obchodů putují jablka, která jsou v podstatě v totožném stavu, jako by je farmáři aktuálně utrhli ze stromu. Proces zrání je zkrátka dlouhodoběji zastaven. Jablka nemají šanci získat takovou chuť jako čerstvá. Moučnatá nejsou, nicméně chuťově i z pohledu obsažených látek je to slabota. Přesto se na prodeji takovýchto jablek vydělávají neskutečně peníze.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.