Chejr vonný: vypěstujte si tuto středomořskou žlutou květinu
Chejr vonný ( Erysimum cheiri) je známý také jako zimní fiala nebo trýzel vonný, hořčičník či žlutá fiala. Jedná se o velice přitažlivou rostlinu, která se u nás pěstuje jako dvouletka. Poskytuje příjemnou vůni a její pěstování není nijak složité! Musíte jen vědět, kdy začít. Ačkoli je chejr původem ze Středomoří, kde se pěstuje jako trvalka, u nás dosahuje největší krásy druhý rok po výsevu.
Představujeme chejr vonný
Pro chejr vonný je (jak už název napovídá) typická velice příjemná vůně. To je důvodem jeho obliby. Tato květina dosahuje výšky 25 až 75 centimetrů a kvete v období od dubna až do července. Typické jsou hnědožluté květy, ale najít ho můžeme i ve žluté, červené či fialové barvě. Při pěstování jim vybíráme slunné umístění a vhodná je dobře propustná půda.
Žlutý chejr: Foto Pixabay
Kdy je čas na výsev?
Semínka vyséváme přímo do půdy (nebo i do truhlíku) na začátku léta. Na podzim je pak nutné sazeničky vyjednotit a přesadit je na konečné stanoviště. Zde rostlina přečká zimu a již v dubnu dalšího roku vykvete. Vhodné je zvolit půdu, která obsahuje malé množství vápna a dostatek humusu. Zaléváme jen mírně.
Péče v zimě
Na zimu je vhodné rostlinu přikrýt a chránit ji tak před mrazy. K tomuto účelu je vhodné chvojí nebo listí. Pamatujte si ale, že už v březnu je potřeba tuto ochranu odstranit, abyste se dočkali krásných rostlinek brzy na jaře. Pozor na zimní přemokření, to rostlina (zejména je-li mladá) nemá příliš v lásce.
Péče na jaře
Na jaře je vhodné rostliny přivázat k opoře, protože čím vyšší rostlina je, tím větší je pravděpodobnost, že se vylomí. Bohužel, čeká vás i práce s odkvetlými květy – těch je potřeba se zbavovat a z rostliny je pravidelně odstraňovat. Tím totiž prodloužíte dobu kvetení rostliny. Pokud byste odkvetlé květy na rostlině nechali, pak by se rostlina soustředila spíše na tvorbu semen, než na produkci nových květů.
Chejr: Foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!