Chcete zelenou střechu? Pak jedině v prvotřídním provedení!
Pokud se rozhodnete svůj dům zkrášlit střešní zahradou, rozhodně nebudete chtít, aby vám skrze ni za pár let zatékalo. Proto je důležitá kvalita celého provedení zelené střechy. Taková správně udělaná zelená střecha nemá jen estetickou výhodu, ale je zároveň ekologická a ekonomická. Ne jenom že do svého okolí vracíte zpátky vodu, která na ni padne, zároveň chráníte střešní izolaci, na kterou nepůsobí UV záření ani povětrnostní vlivy, kroupy a podobně. Co víc, taková zelená střecha ještě přidává na tepelné i zvukové izolaci vašeho domova. A to není nikdy na škodu.
Aby vám ale nakonec vaše krásná střešní zahrada nenadělala mnoho vrásek, je třeba při jejím provedení dbát výběru materiálu pro budoucí zelenou střechu i důkladného provedení do posledního detailu. Jakékoliv nedostatky se následně už jen velmi těžko opravují.
Zelené střechy bývají zpravidla konstruovány jako jednoplášťové a složení může být různé. Typů střech je taky spousta, jak těch rovných, tak i šikmých. Obvykle však pro vytvoření střešní zahrady budete potřebovat alespoň 150 mm vrstvu substrátu a pak rostliny. Dále filtrační vrstvy, kdy se běžně používá geotextílie o gramáži kolem 500 g/m2. Ta slouží k zachycení zeminy, aby nebyla odplavována a aby neucpala otvory v hydroakumulační rohoži. Drenážní a hydroakumulační rohož označuje fólie různých profilací i výšek, které jsou perforované. Ty zachycují srážkovou nebo závlahovou vodu a zároveň umožňují odtékání přebytečné vody. Mezi hydroizolační vrstvou a akumulační a drenážní vrstvou se nachází separační vrstva, která ale nemusí být nezbytně použita, záleží na vlastnostech drenážní folie. Folie pro hydroizolační vrstvu musí mít takzvaný FLL atest, který zaručí, že folie není degradována ozeleněním a skutečně poslouží jako hydroizolace dostatečně dlouho. Dále nesmí chybět separační vrstva mezi hydroizolací a tepelnou izolací. Pro tepelnou izolaci se nejvíce hodí izolační panely z tvrdé polyuretanové pěny PIR. Mokrá zemina je těžká a nikdy nevíte, kdy bude třeba se po střeše také projít.
Co se výsadby rostlin týče, dělíme zelené střechy na extenzivní a intenzivní. Nejjednodušší je osázet střešní zahradu netřesky a dalšími sukulenty. Ty si vystačí s minimem zeminy i zálivky, běžně jim tedy vystačí déšť. Jsou zkrátka nenáročné. Tomu pak říkáme extenzivní zelené střechy. Není třeba se o ně příliš starat, hnojit nebo zalévat. Složitější jsou pak zelené střechy označované jako intenzivní. Zde už najdete rozličné rostliny třeba i včetně nižších keřů. Na takové střeše je možné pěstovat třeba i zeleninu. Je to vlastně taková střešní zahrada, která se neobejde bez pravidelné péče a pozornosti. Za to ale nabízí víc než rozrůstající se netřesky.
Nadchl vás nápad zelené střechy? S návrhem, realizací, ale i následnou údržbou zeleně vám můžou pomoci odborníci na střešní zahrady v Brně a okolí z Melounová s.r.o., díky svým bohatým zkušenostem hravě pomohou i vám.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.