Chcete si urychlit hyacinty na Vánoce? Pak máte nejvyšší čas
Pokud si pořídíte domů cibulku, bude jí i v tom nejlepším případě trvat 6-8 týdnů, než nasadí poupata a připraví se kvést. Správné načasování je tedy klíčem. A jak tedy na to, pokud se chcete pokusit o domácí rychlení hyacintů?
Tak především, pokud máte cibulky na záhoně, použijte ty, a vyhnete se tak jejich nákupu v květinářství. Začněte však dostatečně včas – nejlépe na konci října.
Cibulky zasaďte do vhodného květináče se zeminou pro pokojové rostliny a to tak, aby horní třetina cibulky vůbec nebyla zasypána zeminou. Jemně zalijte a k cibulce zapíchněte špejle nebo tenké klacíky, přes které přehodíte černou látku. K rostlince by se mělo dostat opravdu jen minimum slunečního světla. Právě tento světelný stres ji donutí, aby nasadila bohatou násadu květů.
Nechte ji 6-8 týdnů rašit při teplotě 5-8 °C, tedy nejlépe na chladné chodbě. Čas od času kontrolujte, zda se poupata vyvíjejí a nezapomeňte při této příležitosti substrát lehce porosit. Pokud se pozorně podíváte na cibulku, získáte docela dobrou představu o tom, jak vám hyacint vykvete. Namodralé cibulky kvetou modře, načervenalé růžově – a bílé samozřejmě bíle. Není v tom žádná věda a ušetříte za drahé cibulky z obchodů.
Užijte si nádherných květů hyacintu dosytosti
Jakmile jsou již poupata na vysokém stonku dostatečně vyvinutá, přeneste hyacint na týden do teplejší místnosti s teplotou okolo 18 °C. Ovšem pozor, černou látku ponechte ještě na místě, teprve po uplynutí týdne ji sundejte a dovolte hyacintu, aby se rozvil do plné krásy. Bude vás svým něžným půvabem těšit 2-3 týdny a poté se opět stáhne do zimního spánku. Na jaře pak můžete hyacinty opět vysadit do záhonu. Následujícího roku vám ochotně vykvetou i tam, jen je nezapomeňte na začátku sezóny dobře pohnojit.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)