Chcete si připravit domácí kysané zelí? Není to nic složitého
Kysané zelí je vitamínovou bombou! V období, kdy je ovoce a zelenina drahá, se může hodit zdroj vitamínu C. Právě teď si můžete zelí pořídit za dobrou cenu a zpracovat si jej na vlastní produkty. Jedním z nejoblíbenějších je právě kysané zelí. To je mnohem zdravější, než klasické sterilované zelí, které neprošlo procesem kvašení. Obsahuje totiž bakterie kyseliny mléčné, které jsou prospěšné pro lidský organismus. Detoxikují tělo, ale mohou snížit také hladinu cholesterolu a krevní tlak. Podporují imunitní systém a chrání nás tak před nachlazením a chřipkou.
Vhodné pro vegetariány
Pokud chceme pokračovat ve výčtu zdravotních přínosů kysaného zelí, pak je třeba zmínit také jeho obsah vitamínu B12. Jedná se o vitamín, který je obsažen zejména v živočišných produktech. Pokud tedy chcete rostlinný zdroj tohoto vitamínu, budete muset chvíli hledat. A k tomuto účelu je kysané zelí naprosto skvělé! Tento vitamín je důležitý pro správné fungování nervové soustavy a mozku, ale také pro správnou funkci svalů, kostí. Nezastupitelnou roli má i při tvorbě červených krvinek. Kysané zelí obsahuje několikanásobně vyšší množství vitamínu C, v porovnání se syrovým.
Krájení zelí: Foto Pixabay
Domácí kysané zelí
Na 10 kg nakrouhaného zelí (zbaveného tuhých košťálů a poškozených listů) budeme potřebovat:
- 500 g cibule nakrájené na drobno,
- 50 g na plátky nakrájeného křenu,
- 200 až 250 g soli (nejlépe kamenné, cca 2%),
- 2 špetky kmínu (s kmínem to příliš nepřeháníme, zelí po něm hořkne).
Nakrouhané zelí nechte zapařit v igelitovém pytli. Poté je nasypte do čisté nádoby (dětská vanička apod). Přidejte sůl, cibuli, křen a kmín. Pořádně promíchejte. Ochutnejte, zda se vám zdá dost slané, případně přidejte další sůl. Poté nechte odležet asi 15 minut. Zelí vkládáme do zeláku (kameninové nádoby) po částech a každou část vždy pěstí upěchujeme. Naplňte celou nádobu a přebytečnou tekutinu slijte. Přiklopíme víčkem a necháme vykvasit v místnosti o teplotě 10 až 15 °C. Je možné, že obsah zeláku vyteče ven, takže jej podložte vhodnou nádobou, která vodu ze zelí zachytí. Za asi 20 dní je zelí vykvašené.
Kysané zelí v kameninovém hrnci: Foto Radek Štěpán
Žlábek zeláku očistěte od kvasné vody a nalijte do něj čistou vodu. Pokud zelí zmáčknete, měli byste cítit lák. Pokud se to neděje, přilijte převařenou osolenou vodu. Ve žlábku musí být stále voda, takže ji pravidelně doléváme (nebo nahradíme vodu stolním olejem, který se nevypařuje). Zelí je třeba zatížit, což můžete udělat například sáčkem naplněným vodou se solí (ne mikrotenovým). Ten se totiž rozprostře po celé ploše zelí. Pokud praskne, nic se neděje, protože jde o lák používaný do zelí. Jeho přebytečné množství můžete odebrat a znovu zatížit celý.
Hotové zelí je možné skladovat v zeláku. Ten postavte na dvě dřívka nebo nějakou mřížku tak, aby pod ním proudil vzduch. Skladujeme jej samozřejmě v chladnu. Podle potřeby odebíráme.
Zdroje info:
https://www.keramika-tyniste.cz/recept-na-zeli/?fbclid=IwAR2pf1dUB7jXz1BbOAMvuewsvfEFkHWtqqiOFll7Q3EGQp0f5nMajj4KMEo
https://itesco.cz/hello/clanek/syrove-nebo-kysane-zeli-ktere-z-nich-vice-prospiva-zdravi/30541/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4268643/
Šlapání zelí: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!