Chcete si dopřát mrkev i v zimě? Vyzkoušejte méně známý podzimní výsev
Máte rádi mrkev a chtěli byste si ji dopřát i v zimním období? Pak je právě nyní vhodná doba ji vysít. Vyzkoušejte podzimní výsev, který není příliš známý. Budete mile překvapeni, jak velkou úrodu budete sklízet. Prozradíme, jak na to.
Výsev mrkve do kompostu
Možná se nad tím pozastavíte, ale věřte, že to opravdu funguje. Pro sklizeň mrkve před Vánoci sázejte mrkev do skleníku. Na připravený záhon dejte cca 5 až 8 centimetrovou vrstvu kompostu. Ideální jsou semínka mrkve rané odrůdy. Nejlepší je taková karotka, která má vegetační dobu 80 až 90 dní. Připravte si řádky cca 1 cm hluboké a nasypte semínka, která poté přikryjte hlínou, zalijte a je hotovo.
První známky rašení semínek můžete vidět už po 8 dnech od výsevu. Jedná se o velmi rychlé rašení. Pro zimní sběr je možné opakovat výsadbu každý týden či dva. Za 3 měsíce pak můžete sklízet. Předtím, než budete mrkev vyndávat, tak se ujistěte, že dosáhla správného vzrůstu. Jak na to? Jednoduše odhrňte hlínu okolo krčku a podle šířky poté poznáte velikost. Pokud nemáte skleník, tak se nic neděje. Jen v tomto případě mrkvi dopřejte mulč ve formě sena. Tím zajistíte, že ji budete moci sklízet i během chladnější zimy.
Foto: Pixabay
Pěstování chutné zeleniny v nádobě
Nenáročná, zdravá, chutná a poměrně vděčná plodina lze pěstovat ze semínka i v nádobě. I z malého semínka vám vyroste velká kořenová zelenina, která je zásobárnou vitamínů a prospěšných látek pro náš organismus. Samozřejmě nejlepší je v čerstvém stavu.
Pro pěstování mrkve v nádobě je potřeba, abyste zvolili odrůdu, která má kratší kořen, díky čemuž nebude potřeba ani nikterak hluboké nádoby, ale v takovém případě postačí i obyčejný truhlík. Pro pěstování v nádobě je ideální odrůda, jako je například Amini, Parmex, Rondo či Mignon. Rondo má dokonce kulaté kořeny, tudíž je možné pěstování i v nižší nádobě. Mignon je zase nazýván jako baby karotka, kořeny má křehké a krátké.
Mrkev pěstovaná v nádobě na balkonu snese i přímé slunce. Důležitá je dostatečná vrstva zeminy a pravidelná zálivka, aby nedošlo k vyschnutí.
Zdroj: ireceptar.cz, sazenička.cz
Náhledové foto: Pixabay