Chcete mít na zahradě záplavu zvonků? Vsaďte na ty dalmátské

Rod Campanula zahrnuje asi 300 druhů květin, ovšem zástupcům, kteří by dokázali na vašem záhonku nebo v květináči vytvořit doslova fialový koberec, není zase tak mnoho. Mezi nejsnáze pěstovatelné patří zvonek dalmátský (Campanula portenschlagiana).

Pochází ze skalnatých regionů Dalmácie, takže u vás se mu bude dařit i na skalkách a místech, vystavených prudkému polednímu slunci. Potěší zejména množstvím květů, objevujících se od června až do konce července. Je jich tolik, že prakticky dokáží zakrýt veškeré listy. A pokud si dáte tu práci a po odkvětu zvonky dalmátské seříznete, můžete se na další porci fialové nádhery těšit ještě v září.

Zvonek dalmátský toho příliš nepotřebuje

Máte na zahradě slunné nebo nanejvýše polostinné místo? Pak máte už skoro vyhráno. Další podmínkou úspěchu je neutrální pH zeminy – a to je vlastně vše. Jílovité půdy a přemokření nesnáší a v sušších obdobích potřebuje občasnou zálivku. Zimu přečká bez obtíží, leckdy ho není třeba zakrývat ani chvojím.

A ochotně poroste i v nádobách, klidně jako společník vyšších rostlin na kmínku. V takovém případě však vyžaduje zimování ve světlé místnosti s teplotou neklesající pod 10 °C.

Jak si na zahradě vytvořit fialové moře

Zvonek dalmátský s oblibou vytváří trsy s výškou asi 20 centimetrů. Můžete počkat, až vám zaplní celý záhon nebo ho správně vysadit. A jak na to? Stačí si pamatovat, že na 1m2 se vejde cca 14 sazenic, které by mezi sebou měly mít rozestupy 30-40 cm. První měsíc mírně zalévejte, později jen při velkých přísušcích.

A stejné snadné je namnožit zvonky z již vzrostlých trsů. Po odkvětu je jednoduše rozdělte rýčem a přesaďte na vhodné místo. Nejlépe vyniknou jako předskokani vyšších jednobarevných rostlin či květin. Ale skvělou kompozici vytvoří i s jinými druhy zvonků.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)