Chcete mít letos krásné petunie? Víme, na co byste měli svou péči zaměřit
Také vás láká pohled na atraktivně zbarvené vodopády květů na vašem balkonu? Rádi byste dopřáli petúniím vše, co doopravdy, potřebují, ale nejste si jistí, co přesně by to mělo být? Jestliže se vám zatím péče o tyto krásky nedařila, nechte si s letošní sezónou poradit.
Petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana) je k dostání v mnoha barevných variantách. Nejspíš proto je u profesionálních i amatérských zahrádkářů tak oblíbená. Péče o ni není navíc vůbec složitá. Stačí se jen zaměřit na ty správné detaily.
Ve hře je zejména správné hnojení
Petúnie mají značně vyvinutý kořenový systém. Jedna rostlina pro sebe potřebuje asi 5 litrů zeminy, jinak se ji zkrátka a dobře nebude dařit. A stejně náročné jsou tyto balkonové rostliny i na hnojení. Nejspíš to netušíte, protože si pro sazenice petúnií chodíte už do obchodů – ale první dávku živin potřebují už ve dvou týdnech od vyklíčení.
Foto: Pixabay
A jak je to s živinami? Jako první je potřeba dusík, ovšem jakmile začnou nabíhat do květu, je nutné přidat větší dávku fosforu a draslíku. A neméně důležité je i železo – mají-li ho totiž nedostatek, pak jim žloutnou listy a na bohatou nabídku květů se rozhodně těšit nemůžete.
Na co dalšího si ještě dát pozor?
Především na příliš hustou výsadbu. Pěl litrů zeminy na rostlinu je minimum. A dbejte na to, aby nebyly namačkány příliš hustě na sebe. V takovém případě totiž u nich dochází k rozvoji padlí a později i plísně šedé. Obě tyto choroby dokáží rostlinu rychle zahubit. Pokud se tedy objeví i u vás, vsaďte na účinný postřik.
A nezapomeňte také na odstraňováním zvadlých květů. Nejenom, že z nich mohou šířit choroby, ale jejich odebrání dáte rostlině signál k tvorbě nových.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/kvetouci-truhliky-petunie-nebo-surfinie/
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)