Chcete mít cibulky jako perličky? Můžete
Také máte rádi ty malinké nakládané cibulky? Jsou výborné jako doplněk k pečeným nebo grilovaným masům. Bohužel, čerstvé nakládané cibulky v obchodech nekoupíte a nemáte tak možnost přizpůsobit si nálev své chuti. Dobrou zprávou ale je, že si je můžete vypěstovat sami. Cibule perlovka, perlová cibule nebo prostě jen perlovka nemá žádné zvláštní požadavky na půdu ani péči. Stačí dodržet jednu podmínku a můžete si dopřát skvělé sklizně vlastních „perliček“.
Nenáročná rostlina ze Středomoří
Pokud bychom pátrali po původu této rostliny, která se označuje jako cibule perlovka, latinsky Allium fistulosum, pak budeme zavedeni do východní části Středomoří. Od klasické cibule se liší nejen velikostí plodů, ale taktéž tvarem listů. Pokud zasadíte cibuli zimní a cibuli perlovku vedle sebe, jednoduše je od sebe rozeznáte díky tvaru listů. Perlovka má listy ploché a úzké.
Jak ji pěstovat?
Nejlépe se tato cibule množí vegetativním způsobem. Pokud ji zavádíte, sežeňte si k tomu vhodné cibulky. Poté už můžete pěstovat jednoduše z toho, co si sami vypěstujete. Budete mít jistotu, že vypěstujete kvalitní cibulky. Cibulky pak rostou ve shlucích – v jednom shluku jich může být až padesát. Nečekejte ale, že všechny cibulky budou dosahovat takové velikosti, jakou známe ze zavařených sklenic. Jen malá část sklizených cibulek bude větší než 5 milimetrů.
Jediná podmínka – sklízení
Abyste se mohli těšit z krásných a křupavých cibulek, je potřeba sklízet cibulky poměrně brzy. Ideální je první polovina července. Při sklizni totiž musí shluk cibulek držet při sobě. Pokud bychom sklidili úrodu cibulek příliš pozdě, mohla by již být značně prorostlá. A to se samozřejmě odrazí na chuti a kvalitě cibulek. Část úrody si můžete dát stranou a už v průběhu srpna ji nasadit pro sklizeň v příštím roce.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!