Chcete kvalitní půdu? Nezapomínejte na dusík
Ze všech základních živin rostlin si zvláštní pozornost zaslouží dusík. Ačkoliv živá půda bude i nadále recyklovat a zadržovat většinu ostatních minerálních živin, dusík je často nedostatečný, a to i po letech výstavby půdy. Nejenže dusík krmí půdní rostliny, ale také krmí půdní organismy. Z tohoto důvodu závisí růst zahrady a dlouhodobé zdraví půdy na dusíku.
Jak doplnit dusík do půdy?
Každý rok před výsadbou je jenom na vás, abyste zajistili dostatečné množství dusíku do půdy. K tomu můžete použít různé zdroje – nezapomeňte spočítat všechny, které jste přidali. Organická hnojiva jsou zdrojem koncentrovaného dusíku. Na podzim nebo na jaře přenášejí krycí plodiny z luskovin dusík z atmosféry do půdy. Hnojiva nebo odřezky zelené trávy, včleněné jako doplňky, poskytují také dusík.
Je kompost zdrojem dusíku?
Na druhé straně kompost nedodává do půdy dostatek potřebného „zahradního“ dusíku. I když je tedy dobrý pro zlepšení celkového zdravotního stavu půdy, při použití kompostu jako doplňku jsou zapotřebí další zdroje dusíku. Nezapomeňte je tedy do své půdy pravidelně včleňovat. Dejte si ale pozor na plevel – s tím, jak se zahrada na jaře probouzí, probouzí se také plevel. Když vyživujete půdu, tak nejen pro užitkové rostliny, ale také pro plevel.
Pozor na plevel
Plevele soutěží se zahradními rostlinami a z pohledu půdy kradou organické potraviny z živé půdy. Na začátek pěstování vám může pomoci plevel, který zabrání růstu jarního plevele. Odstraňujte ho pravidelně, doku je malý a snadno ovladatelný a doku není škodlivý – to znamená, že se nešíří prudce kořenem nebo stonkem. Organický mulč ve vrstvě 5 až 10 centimetrů vám může značně pomoci. Pokud jej použijete hned na začátku a současně použijete organický materiál, získáte tak velký náskok.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!