Chcete, aby brambořík na Vánoce vykvetl? Řiďte se těmito tipy!
Brambořík je nádherná rostlina, která potěší svým květem. Výhodou je to, že si můžete vybrat barvu, která se vám líbí. Květy totiž mohou být bílé, odstíny růžové, lososové, červené, karmínové až po fialovou. Důvodem obliby této květiny je ale také to, že hlavní období květu spadá právě na předvánoční období. Proto můžeme brambořík považovat za vánoční květinu, která se může snadno stát součástí vánoční výzdoby.
Brambořík pěstování
Pěstování bramboříku není náročné. Základem je to, abychom mu poskytli vhodné podmínky. Jakékoli (i drobné) chyby v pěstování mohou způsobit úhyn rostliny. Celá spousta lidí se proto rozhodne zakoupit si brambořík těsně před Vánoci, aby měli jistotu, že budou mít krásné květy. Nicméně zde se můžete dopustit první chyby. A tou je vystavení bramboříku nízkým teplotám. Pokud si můžete vybrat, zvolte si na koupi bramboříku co možná nejteplejší den, bez deště, sněhu a silného větru. Ať už vám počasí přeje nebo ne, vždy se vyplatí nechat si brambořík zabalit do papíru. Jakmile jej koupíte, chvátejte domů a nikde se nezdržujte, ať vaše rostlina zbytečně neprochladne. Doma by totiž mohla uhynout.
Foto: Pixabay
Brambořík v bytě
Brambořík pěstovaný v bytě má tu nevýhodu, že kvete v topném období. Proto bychom jej měli umístit co nejdále od topení (nebo jiného zdroje tepla, jako je například krb). Ideální teplota pro jeho pěstování je 17 až 18 °C, což je důvod, proč se někteří lidé rozhodnou brambořík pěstovat na chladnějších chodbách. Pokud jej chcete pěstovat v místnostech, teplota by neměla překročit 23 °C. Stanoviště by mělo být světle, ale ne na přímém slunečním záření.
Zalévání rostliny
Zálivka je pro stav bramboříku jednou z nejdůležitějších věcí. Půda by nikdy neměla zcela vyschnout, na druhou stranu by neměla být ani podmáčená, abychom nezpůsobili hnilobu kořenů. Vodu podáváme s pomocí podložky, která by měla být dostatečně hluboká. Dvakrát týdně do této nádoby nalijte vodu a počkejte půl hodiny. Pokud po půlhodině brambořík neabsorboval všechnu vodu, tak přebytek vody z podložky vylijte. Nikdy nestříkejte listy vodou. Pokud se rozhodnete pro zálivku přímo do květináče (nedoporučujeme), dbejte na to, abyste nenamočili listy.
Brambořík po odkvětu
Suché listy i květy pravidelně odstraňujeme, aby se rostlina zbytečně nevysilovala. Jakmile se rostlina zbaví posledního květu, omezíme zálivku – avšak určité množství vody je i nadále potřeba. Půda by nikdy neměla zcela vyschnout. Takto necháme brambořík až do jara, kdy ho přesadíme do půdy bohaté na živiny. Po druhé polovině května můžete nechat brambořík letnit venku (ne však na přímém slunečním záření!).
Zdroje info:
https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-fiolek-alpejski-rozkwitnie-pieknie-na-boze-narodzenie-proste,nId,5669947
https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/i-bramboriky-se-podileji-na-vanocni-vyzdobe-bytu-jak-je-spravne-pestovat/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!