Chamaedorea sličná: nádherná palma všech velikostí

Chamaedorea

Chamaedorea sličná (Chamaedorea elegans) je rostlina, která upoutá pozornost. Má velice atraktivní svěže zelené listy. Původem je z Mexika a Guatemaly. Velmi často se prodává jako velmi malá rostlina, respektive jako shluk několika mladých rostlin. Ačkoli by její původ mohl předznamenávat problémy, nejedná se o rostlinu, která by byla náročná na pěstování. Oceníte, jak skvěle vypadá a navíc také to, že čistí vzduch. Ačkoli může dorůst úctyhodné velikosti, není třeba se obávat – roste velmi pomalu.

Vhodné stanoviště

Chamaedorea potřebuje stanoviště na světlém místě, ale ne na přímém slunci, které by mohlo způsobit spálení listů. Toleruje i malé množství stínu. Na jaře je vhodné rostlinu přesadit do o něco málo většího květináče – stačí to jednou za tři roky. Rostlina nemá ráda průvan, ideální teploty pro pěstování jsou od 18 do 24 °C. Nejnižší teplota, kterou rostlina zvládne, je 10 °C.

Chamaedorea

Foto: Pexels

Zálivka

Zálivka musí být pravidelná během vegetačního období. Nezalévejte listy rostliny, vodu směřujte spíše ke kořenům. Zálivku provádíme až když několik centimetrů horní vrstvy substrátu vyschne. V zimě zálivku omezíme. Několikrát za týden je vhodné rostlinu postříkat vodou z rozprašovače. Díky tomu nebudou vznikat seschlé špičky listů. Využijte květináč s drenážními otvory (jako drenážní vrstvu na dně květináče můžete využít kamínky, keramzit nebo třeba hrubý štěrk).

Hnojení

V průběhu vegetačního období (na jaře a v létě) jednou za měsíc přidejte hnojivo. Vhodné je použít tekuté hnojivo.

Další péče o rostlinu

Čas od času se může stát, že některý z listů odumře. Zhnědne a pak klesá. Je vhodné všechny listy odříznout hned nad úrovní půdy. Když si všimnete, že se na listech usazuje prach, vezměte si navlhčený hadřík a přetřete je. Využít lze také vlažnou sprchu nebo v případě mírného letního lijáku bez větru můžete rostlinu vystavit rovnou ven na déšť.

Množení rostliny

Nejlepším způsobem, jak množit rostlinu, je rozdělit ji. Když začne být květináč pro rostlinu malý, můžete ji namísto přesazení do většího květináče jednoduše rozdělit na dvě stejně velké části). Pokud vaše rostlina vykvetla a vyprodukovala semena, můžete je použít k výsevu – k vyklíčení ale potřebují teplotu 27 °C. Ani pak ale není úspěch zaručen.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-parlour-palm/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!