Česnekové klíčky je lepší odstranit, aneb základní chyby při nakládání s česnekem
Česnek je doslova elixírem života. Jeho účinky jsou doslova mimořádné a využití nesmírně široké. Dočkáte se jich ale pouze za předpokladu, že jej budete konzumovat v čerstvém stavu, případně jenom jemně nadrcený. Při jeho úpravě se stává spousta chyb, jež vedou k tomu, že síly česneku nedokážou lidé vůbec využít. O jaké záležitosti se jedná?
Krájení česneku nahraďte jeho drcením
Pozor na krájení česneku starším kovovým nožem. Dojde-li ke styku česneku s kovem, budou oxidovat některé vitamíny. Tradičně třeba vitamín C. Právě tento vitamín podporuje imunitu a bojuje proti stárnutí buněk. Jestliže už česnek potřebujete nakrájet pořádně najemno, pak volte nerezový nůž, případně ideálně keramické čepele. Optimální je ovšem jednotlivé stroužky podrtit. V každém případě je zapotřebí takto zpracovaný česnek co nejrychleji zpracovat, jelikož na vzduchu oxiduje.
Tepelná úprava jako kat všech živin
Žádná nová informace. Tepelnou úpravou mizí z ovoce a zeleniny živiny doslova expresním tempem. Česnek není žádnou výjimkou. Ostatně i třeba taková pizza se česnekem tradičně potírá až nakonec, když je připravená ke konzumaci. V opačném případě přijde vniveč i ona česneková vůně.
Foto: Pixabay
Přepálený česnek patří do koše
Pokud budete česnek restovat, pak pouze minimální dobu. Když zhnědne, zhořkne. Chuť bude katastrofální a zažívání trpí. Vzniká totiž akrylamid a některé další látky, jež nejsou pro lidský organismus zrovna optimální. Dokonce mohou být karcinogenní. Mimo jiné stojí také za vznikem vývojových vad plodu a poškozují genetickou informaci.
Už vám česnek klíčí?
Optimální je uchování česneku v chladu a suchu na místě s minimálním přístupem světla. Jinak se vám může stát, že bude česnek velmi rychle klíčit. Klíček není úplně nutné vyhodit, nicméně počítejte s tím, že česnek s ním bude mnohem hůře stravitelný.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.