Česnek už je sklizený. Po něm můžete vysít ještě jahody či luštěniny

Česnek

Česnek sklízíme poměrně brzy – v závislosti na počasí to může být koncem června. Prostor, ve kterém jste ho pěstovali nemusí zůstat ladem. Ještě tento rok máte příležitost vysít na jeho místě nové plodiny, které budete sklízet ještě letos (popřípadě v zimě). Stejně jako existují rostliny, které po česneku porostou velice rychle, jsou i rostliny, které bychom po česneku nikdy pěstovat neměli. Tak například brambory nemají rády místo, kde předtím rostl česnek.

Rotace plodin

Střídání plodin je zahradnická praxe, která je známá už celá staletí. Díky tomu, že budete střídat místa pěstování svých plodin, můžete zajistit lepší strukturu půdy, nižší riziko škůdců a chorob a optimalizovat dostupnost živin, které rostliny berou z půdy. Rotace plodin je založena na tom, že jeden druh rostliny (či rostliny ze stejného rodu) nepěstujeme pokaždé na jednom místě. Česnek a cibuli bychom neměli pěstovat na tom samém místě, kde byly loni. Mohli bychom totiž způsobit:

  • Vyčerpání půdy o specifické živiny, které česnek a cibule spotřebovávají (oba řadíme do rodu Allium, takže mají podobné nároky na živiny).
  • Větší náchylnost ke škůdcům (oba mají podobné škůdce).
  • Větší náchylnost k chorobám.

česnek

 Foto: Pixabay

Česnek nabízí prostor pro pěstování

Sklizením česneku vytvoříme prostor, který se ještě dá použít. Nehodí se pro pěstování dalších rostlin z rodu Allium. Vzhledem k tomu, že začínáme s pěstováním až na začátku léta, je dobré vybírat takové rostliny, které mají krátkou vegetační dobu. Jaké rostliny to jsou?

  • Jahody – ty vysazujeme v srpnu a září, což je doba, kdy je záhon po česneku už volný. Protože půda „voní“ po česneku, je zajištěno odpuzování některých škůdců, kteří ho nemají rádi. Z toho mohou jahody těžit.
  • Okurky – vybírejte rané odrůdy. Půda po česneku je pro ně ideální.
  • Luštěniny – hrášek, fazole a jiné luštěniny budou prosperovat na půdě po česneku.
  • Brokolice – i když má brokolice dlouhé vegetační období, krátkodobě snese i teploty pod bodem mrazu. Pokud ji nechcete pěstovat hned, můžete ji po česneku vysadit až napřesrok.
  • Listová zelenina – saláty, zelí či kapusta vyžadují velké množství dusíku v půdě. Ten může poskytnout půda po česneku.

Příští rok po česneku

Místo po česneku můžete využít napřesrok. Rozhodně byste sem neměli znovu zasadit česnek ani cibuli. Vybírat můžete následující plodiny:

  • Kořenová zelenina: mrkev, petržel, pastinák či řepa preferují půdu po česneku a cibuli. Mají jiné nároky na živiny, takže nehrozí vyčerpání živin z půdy.
  • Rajčata či papriky: i ty se dají pěstovat na místě po česneku. Nikdy je ale nevysazujte na stejné místo, kde rostly nejenom před rokem, ale i před několika lety. Plíseň se udrží v půdě dlouho.

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/harvesting-garlic-1402402

https://www.rhs.org.uk/vegetables/garlic/grow-your-own

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!