Česnek ke skladování musí být neporušený a dobře vysušený!

Česnek

Česnek patří mezi rostliny, které můžete dlouhodobě skladovat. Pokud splníte podmínky pro jeho skladování co možná nejlépe, dočkáte se delší životnosti svého česneku. Těchto podmínek je jen pár a nejsou složité, mohou ale být časově náročné. Obrňte se proto trpělivostí a snažte se nic neuspěchat. To se totiž nevyplácí. Základem je správně načasovaná sklizeň, kterou bychom neměli provádět za deštivého počasí nebo když je půda podmáčená. Nahrává to totiž houbových chorobám.

Česnek je třeba vysušit

Česnek vyrýváme rýčem nebo vidlemi a dbáme na to, abychom neporušili jeho slupku. Pokud se stane, že česneku narušíte jeho slupku, nedávejte tuto palici ke skladování. Přemístěte ji rovnou do lednice, kde je určena k okamžitému zpracování (použít ji můžete nejenom do kuchyně, ale také na přípravu postřiků proti škůdcům). Palice česneku, které jeví známky onemocnění, nedávejte k uskladnění ani do kompostu. Nemoc by se mohla rozšířit i na ostatní palice. Raději je vyhoďte, pokud se nedají spotřebovat jinak.

Česnek
Foto: Unsplash

Ještě před skladováním

Předtím, než česnek přenesete na konečné místo skladování, jej musíte vysušit. Vyryté palice zbavte přebytečné půdy a dalších nečistot (rozhodně je neomývejte vodou ani vlhkým hadříkem). Stonky i kořeny ponechte tak, jak jsou. Svažte asi osm česnekových stonků dohromady a pověste je do prostoru, který je chráněný před sluncem. Tento prostor by měl být ideálně tmavý a chladný a hlavně dobře větraný. Takto nechte česnek sušit tři až čtyři týdny. Usušený je tehdy, když jeho slupka „šustí“ při doteku.

Česnek a jeho skladování

Dobře usušený česnek můžete nyní zbavit přebytečných stonků (zkraťte je ale tak, ať nezasáhnete do samotných stroužků – stonek může mít délku klidně 5 cm). Dlouhé kořeny seřízněte (nezasahujte ale do tvrdé části, kde se kořeny česneku soustředí). Pokud jste tímto postupem odhalili některý ze stroužků, česnek nedávejte ke skladování. Jednoduše ho dejte do lednice k okamžitému zpracování. Připravené česneky skladujeme při teplotě 0 až 4 °C na tmavém a chladném místě:

  • Při vyšších teplotách může česnek začít klíčit.
  • Nižší teploty se negativně podepíší na jeho chuti a struktuře.

Tipy pro skladování

Abyste docílili co nejdelší doby skladování, držte se následujících tipů:

  • Česnek skladujte v nádobách, které umožňují cirkulaci vzduchu – vhodné jsou dřevěné bedýnky nebo sítě na skladování zeleniny.
  • Nevěšte česnek v místnosti, kde bude vystaven světlu. Obzvláště přímé sluneční záření jej rychle degraduje.

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/harvesting-garlic-1402402

https://www.rhs.org.uk/vegetables/garlic/grow-your-own

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!