Česko má smutné prvenství: Objevila se zákeřná houba, která ničí ořešáky
Česko má smutné prvenství: Objevila se zákeřná houba, která ničí ořešáky. Nová houba ohrožuje ořešáky ve střední Evropě – a poprvé se objevila právě u nás.
Letošní rok si může připsat opravdu nepěkné prvenství. Vědci totiž nedávno objevili docela nový druh houby, která může znamenat katastrofu pro ořešáky ve střední Evropě. Poprvé se tento zákeřný škůdce objevil na Brněnsku a dostal jméno ofiostoma orešáková. Nejde o běžného původce hniloby dřeva. Místo toho uzavřela nebezpečné spojenectví s kůrovcem ořešákovým, škůdcem zavlečeným do regionu asi před 15 lety z Asie. A společně dokážou napáchat opravdu obří škody.
Smrtící partnerství: Houba a brouk
Celé spojení je vlastně zcela nenápadné – ale o to více smrtící. Kůrovec ořešákový (Pityophthorus juglandis) působí jako nevědomý komplic, který přenáší spory houby v malých dutinách na svém těle. A ve chvíli, kdy se tento brouk zavrtá do stromu, najdou v poškozeném dřevě nový domov právě spory této houby. Odtud se patogen rychle rozšíří dovnitř stromu, což brzy způsobí, že jeho listy uschnou, kůra zčerná a kdysi zdravé dřevo začne hnít.
Foto: Pixabay
Toto partnerství je obzvláště ničivé proto, že houbě se daří právě tam, kde brouk vytvoří vstupní rány. Je to vlastně takový dvojitý úder, za který by se nemusela stydět žádná zásahová jednotka: brouk oslabí obranyschopnost stromu a houba se přesune dovnitř, aby dokončila svou práci.
Houba jako žádná jiná
Ofiostoma orešáková je jedinečná tím, že netvoří viditelné plodnice. Proto si jí vědci tak dlouho nevšimli. Mezi příznaky napadení stromu patří černé skvrny na kůře a tmavá tekutina vytékající z postižených míst.
Právě této neobvyklé hniloby ořešáku si brněnští vědci všimli. Další výzkum odhalil, že se jedná o zcela nový druh, který je úzce příbuzný s jinými záškodníky této říše, jež napáchali spoušť na jilmech v celé Evropě. Obrana proti tomuto druhu zatím neexistuje – jedinou možností je likvidovat napadené stromy a dřevo pálit. Rozhodně se také vyplatí o nich informovat vědce, kteří tak mohou šíření ofiostomy lépe zmapovat.
Zdroj: https://www.silvarium.cz/lesnictvi/vedci-objevili-nedaleko-brna-novy-druh-patogenu-oresaku, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zpravy-jihomoravsky-kraj-vedci-objevili-na-brnensku-zcela-novy-druh-houby-ktera-nici-oresaky-40500536
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)