Červotoč v trámech: Prevence v hlavní roli
Dřevokazní brouci představují zkázu všech objektů, jejichž součástí je dřevo. Nejčastěji se jedná především o trámy a různé součástí střešní konstrukce. Dřevo je vysoce kvalitní materiál, nicméně při nesprávné péči může docházet k tomu, že jej napadne třeba právě dřevokazný brouk. Nesmírně důležitá je především prevence, to v podobě větrání, eliminace vlhkosti a likvidace menších ložisek v případě napadení. Jak se pozná červotoč, jaká preventivní opatření řešit a jak jej likvidovat?
Jak poznáte napadená místa?
Typické jsou po napadení červotočem především dírky, jež vznikají. Z trámů se posype charakteristický dřevěný prášek. Budete-li mít v místnosti úplné ticho, může se stát, že červotoče dokonce při jeho práci uslyšíte. V podstatě bude chroupat dřevo, čemuž odpovídá i onen typický zvuk.
Foto: Pixabay
Prevence spočívá v různých krocích
V první řadě se musí dřevo kompletně zbavit kůry, což je ale při potřebě práce s trámy logická záležitost. Konkrétní stavba musí být dobře navržená tak, aby byla daná místnost s trámy perfektně větraná a konstrukce řešená tak, aby ve dřevě červotoč nemohl přežívat. Aby se brouci nerozmnožovali, musela by se vlhkost snížit velmi hluboko pod 10 %. A to není reálné. Optimální je proto preventivní chemické ošetření. Optimální je jednoduchý povrchový nátěr. Tradičně bývá barva na úpravu povrchu zelená. Barva má význam jen signalizační, může být i jiná.
Foto: Pixabay
Jak se zbavit červotoče?
Dřevo, které červotoč napadá, postupně ztrácí soudržnost a jeho kvalita je minimální. Zbavit se červotoče lze různě. My se nejprve podíváme na to, jak se o to snažili naši předkové.
Spousta babských rad
Dřevo se dříve napouštělo třeba octem, případně rozehřátým naftalínem nebo roztokem vytvořeným z louhového mýdla. Tradičně se také svařovala sůl s octem a pelyňkem, do níž se přidával pepř. Tyto ďábelské odvary pak měly červotoče zničit. Dokonce se také přidávaly i pálivé papričky a česnek. Mnohdy se dřevo nechávalo pořádně přejít mrazem.
Foto: Pixabay
Současná efektivní likvidace červotoče
Aktuálně se používá speciálních chemických roztoků. Z těch nejznámějších můžeme jmenovat například Pentalidol, Červostop, Xylamon, Xyladekor či Lignofix. Malé kusy nábytku se jen namáčí až do doby, kdy vystoupí na hladinu bublinky. U velkých trámů se roztoky aplikují injekčně. V takovýchto situacích se už vyplatí pozvat profesionály.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.