Červivé švestky: rady, jak tomuto problému letos předejít
Radost z bohaté úrody švestek může úplně zkazit to, že po rozpůlení zjistíme, že jsou plné červů. Tento drobný hmyz může napadat také další ovocné plody, jako jsou třešně, broskve, meruňky či trnky. Je obrovská škoda, když po vší té námaze, kterou jste ovocným stromům věnovali, vám úrodu zničí něco tak malého, jako jsou červi. Proto se zaměřte na opatření, díky kterým si zachováte zdravé a pěkné ovoce.
Červivé švestky jsou problém
Švestky, které byly napadeny takovým škůdcem, jako je například obaleč švestkový (Cydia funebrana), nemusí ze stromu opadat. To pak celkově oslabují strom, což se samozřejmě projeví na jeho stavu. Housenky tohoto škůdce přezimují ve štěrbinách nebo pod spadaným listím. Na jaře se vyvinou v motýly, které nakladou vajíčka na pupeny švestek. Z nich se pak vylíhnou housenky, které se plody živí. Napadené plody se nevyvíjí dobře, často opadávají. Housenky se asi za tři týdny zakuklí a vyvinou se v motýly. Ještě na konci srpna nakladou vajíčka.
Foto: Pixabay
Prevence proti červivosti
Ideální je myslet na problém s červivostí ještě v době, kdy se červivé plody neobjevují. Ideální je tedy preventivně pečovat o stromy. Dají se aplikovat různá chemická hnojiva, možností je ale také biologická péče. Chemická hnojiva používáme v době, kdy už problém se škůdcem máme, protože se jedná o nejúčinnější prostředek, jak tento stav zvrátit. V případě prevence je možné sáhnout hned po několika opatřeních.
Stará kůra švestky musí pryč
Na začátku zimy ze stromů oškrábeme starou popraskanou kůru z kmene stromů. Právě v jejích štěrbinách mohou housenky přezimovat. Taktéž pravidelně shrabáváme (a v případě napadených stromů pálíme) listí a plody. Pod listy nebo v plodech by mohly housenky přezimovat. Pokud máte již napadený strom, shrabaný materiál rozhodně nepoužíváme do kompostu! V polovině května a v srpnu umístěte na kmeny pásy z vlnité lepenky, které po 2 až 3 týdnech spálíme. Když dozrávají plody, ty napadené pravidelně odstraňujeme a ničíme.
Feromonové lapače
Pokud máte na zahradě více švestek, pak můžete použít feromonové lapače. Na jeden strom se zavěsí jeden takový lapač, a to v době před kladením vajíček, tedy v srpnu a na jaře před vytvářením plodů.
Zdroje info:
https://porady.interia.pl/ogrody/news-robaczywe-sliwki-jak-tego-uniknac-podczas-uprawy,nId,4914166
https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-na-cervy-30000722.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!