Červivé jablko je mnohdy lepší než chemicky ošetřené
Podívali jste se na jabloň a zjistili, že některé plody jsou červivé? Nic zvláštního, červivost je u jabloní poměrně běžnou záležitostí. Napadení jablek je patrné mnohdy na první pohled. V jablku je malá dírka, jež je plná trusu samotné housenky. Jablka mnohdy zakrňují už na počátku vývoje, často také dokážou dříve dozrát. V některých případech je není problém konzumovat. Záleží na stádiu napadení. Mnozí lidé tvrdí, že červivé jablko je lepší než to, jež rostlo na stromě, který byl chemicky ošetřen. Něco na tom bude…
Co stojí za červivostí?
Za červivost jablek může více škůdců, i proto ji nelze řešit jedním univerzálním postřikem. Nejčastěji se jedná o pilatku jablečnou, obaleče jablečného a obaleče východního. Nejvíce nebezpečný a frekventovaný je druhý jmenovaný, tedy obaleč jablečný.
Foto: Pixabay
Lze se bránit, ale…
Bránit se proti němu lze postřiky, které se aplikují zpravidla už v květnu či červnu, tedy v momentu, kdy se vyvinou plody. Následně je zapotřebí postřiky opakovat. Právě ve zmiňované době motýlí samičky kladou malinkatá bílá vajíčka, z nichž se líhnou žravé housenky. Optimální je právě v této době nastražit lepové pásky. Na ně se motýli nachytají, a je-l i jich hodně, přistupuje se k postřiku.
Foto: Pixabay
Probírka jako optimální záležitost
Určitě se vyplatí jablka probrat už v raném stádiu. Pokud tak ale učiníte později, klidně i nyní, nic se nestane. U menších jabloní to není velký problém. U starších stromů už je často probírka nereálná. Mnohdy ale plodí tolik, že nějaký ten červ vám vadit rozhodně nemusí. Pokud se jablíčka následně využívají na pálenku, případně mošt, pak není třeba situaci řešit. Třeba takové jaderničky bývají červivé vcelku hodně. V obchodě se s červíky fakticky nesetkáme, jelikož jsou jablka stříkána hned několikrát a různými postřiky. Jak již bylo řečeno, mnohdy je lepší červivé jablíčko ze zahrady než ono v supermarketu.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.