Červený rybíz: Pěstování této rostliny krok za krokem

Červený rybíz

Červený rybíz pěstujeme pro jeho chutné plody. Mají sladkokyselou chuť a nádherně vypadají. Připravujeme z nich zavařeniny, koláče nebo třeba sirupy. Červený rybíz je zdrojem vitamínu C a vlákniny. Díky svému obsahu je tedy prospěšný pro správnou činnost trávicího systému. Kromě toho se může pochlubit i antioxidačními vlastnostmi. Pravidelná konzumace červeného rybízu vede k lepšímu imunitnímu systému a navíc k udržování správné hladiny cukru v krvi.

Červený rybíz není náročný na pěstování

Červený rybíz (Ribes rubrum) je velmi populární ovocný keř. I když jeho pěstování není náročné, vyžaduje určitou práci. Důležitá je zejména pravidelná zálivka. Červený rybíz nejlépe poroste na slunném stanovišti. Pokud mu takové poskytnete, sklidíte větší množství plodů. Půda by měla mít pH 5,5 až 6,5 a měla by být bohatá na humus.

Rybíz

Foto: Pixabay

Výsadba rybízu

Ideálním obdobím pro výsadbu rybízu je koncem října nebo na přelomu března a dubna. Připravte si jámu hlubokou asi 30 cm. Tuto jámu je vhodné vykopat i několik dní před vysazením červeného rybízu. Vhodným hnojivem pro kompost je dřevěný popel, který je dobrým zdrojem draslíku. Zakořeněné řízky umístěte do jámy a zasypte zeminou smíchanou s kompostem. Poté důkladně zalijte a na zálivku se v prvních týdnech po výsadbě zaměřte.

Hnojení červeného rybízu

Na červený rybíz nemusíte používat příliš mnoho hnojiv, stačí jednou za rok zapracovat do půdy kompost. Pokud se rozhodnete přilepšit rybízu také hnojivem, volte raději organická hnojiva.

Péče o červený rybíz

Péče spočívá ve správné zálivce – půda by měla zůstat vlhká. Je vhodné půdu v okolí rybízu pravidelně zbavovat plevele. V obou těchto záležitostech vám může významně pomoci mulč, nejlépe ten organický, který po rozložení zlepší strukturu a obsah půdy. I když je rostlina mrazuvzdorná, pokud je mladá, je dobré ji na zimu chránit agrotextilií nebo vytvořením kopečku zeminy v místě její základny.

Rozmnožování rybízu

Nejlepším způsobem je množení vrstvením. Jednoletý výhon na jaře ohneme k zemi a zasypeme jej zeminou. Aby se nezvedl, je možné zajistit jej speciální hákem. Na podzim by měly vyrašit kořeny – pak už stačí jen výhon odřezat a zasadit na nové místo. Podobně jednoduchým způsobem je řízkování, kdy se nejlépe na podzim odeberou řízky ze zdravých a silných výhonků. Tyto výhonky dejte na chladné místo a udržujte je vlhké. Na jaře je seřízněte na výšku asi 20 cm a zasaďte do země tak, aby jeden pupen vyčníval nad zem.

Řez červeného rybízu

Ve druhém roce po výsadbě je vhodné přistoupit k řezu rostliny, který povede k lepšímu růstu a většímu množství plodů. Vyberte asi pět silných výhonů, které budete považovat za hlavní výhony. Zkraťte je na délku asi 40 cm. V dalších letech staré výhony nezkracujeme, zaměříme se na řez nových jednoletých výhonů. Všechny výhony starší pěti let odstraníme, protože nepříznivě ovlivňují kvalitu plodů.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-uprawie-porzeczki-czerwonej/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-rybizu.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!