Červený banán: zajímavá barevná superpotravina
Menší a účinnější než žlutá odrůda, červený banán je druh exotického ovoce z Mauricia. Je bohatý na vitamíny a draslík a má krásně červenou barvu. Když dosahuje nejvyššího stupně zralosti, je zbarvený téměř až do černa. Je ideální pro použití ve smoothie a díky svým výživovým vlastnostem je považován za superpotravinu.
Co je červený banán?
Oproti klasickým žlutým banánům je červený banán menší. Jeden kus váží asi 100 g a vyznačuje se svou charakteristickou barvou, která se pohybuje od fialové po hnědou, v závislosti na stupni zralosti. Červené banány mají chuť velmi podobnou chuti žlutých banánů s lehkým nádechem malin. Ve střední Americe je šťáva z tohoto banánu považována za silné afrodiziakum, v Indii je tento druh banánů symbolem plodnosti. Hlavními světovými producenty jsou Thajsko (kde se používá k přípravě zeleného kari), Pobřeží slonoviny, Kolumbie a Ekvádor.
Červený banán: účinky
Stejně jako žlutá odrůda má červený banán mnoho vlastností: je bohatý na draslík, je vynikajícím pomocníkem pro svaly a je užitečný při potlačení křečí, zejména při sportu. Kromě toho tento druh banánů pomáhá regulovat krevní tlak a přispívá ke správnému fungování trávení. Obsahuje také karotenoidy, což jsou pigmenty, které způsobují jeho červenou barvu. Ty jsou ale také důležité pro zdravý zrak.
Použití v kuchyni
Červený banán můžete oloupat a jíst stejně jako banán žlutý. Červený banán je zralý tehdy, když jeho slupka ztmavne nebo se na ní objeví hnědé skvrny. To je jednoznačný signál toho, že banán dosáhl správného stupně zralosti a je připraven ke konzumaci. Můžete je přidat do ovocných salátů, na přípravu koktejlů nebo zmrzliny. Lze je ale použít na přípravu banánového chleba a dalších různých dezertů nebo třeba palačinek. Používá se velice podobně jako klasický žlutý banán.
Červený banán: pěstování
Při pěstování ze semen je důležité obal semen narušit a namočit do teplé vody po dobu 48 hodin. Vodu pravidelně vyměňujeme. Poté je zasadíme do propustného substrátu do hloubky 2 cm. V prvním roce postačí květináč s průměrem 15 cm, příští rok v létě ho přesadíme do většího květináče. Po jednom měsíci by měl banánovník vyklíčit (ideální teplota je 23 až 25 °C). Postavte jej na světlé místo. Banánovník nesnáší průvan, ale miluje svěží vzduch. Pozor na příliš silné slunce. Během vegetačního období je důležitá pravidelná zálivka a hnojení jednou za 14 dní. Průběžně odstraňujeme suché listy.
Banánovník a plody
Banánovník začne kvést až poté, co se mu vytvoří 50 až 60 listů a zhrubne mu kmen. Poprvé se květy objeví po dvou až třech letech. Otevírají se večer a omamně voní. Čtyři měsíce po odkvětu se mohou objevit plody. Jakmile jednou sklidíte, váš banánovník již plodit nebude. Chcete-li tedy pěstovat pro plody, je vhodné začít pěstovat nové rostliny.
Červený banán: Náhledové foto Commons.wikimedia.org
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!